ᴋᴉᴅ ᴘᴀᴚᴀᴅᴉᴢᴈ


A gyermek-serdlkori depresszi s kezelse

A gyermek-serdlkorban elfordul depresszv zavarok a leggyakoribb betegsgek az utbbi vtizedben a 10-18 ves korosztlyban, st jelentsgk egyre nvekszik, ezrt indokolt, hogy a gyakorl orvos szmra sszefoglaljuk a terletet rint legfontosabb ismereteket.

A „klasszikus" depresszis zavarok kt legnagyobb krkpe, a fzikusan jelentkez gyakori major depresszi s az enyhbb tnetekkel jellemezhet, de krnikus lefolys disztimia a gyermekkorban 1-3, a serdlkorban 2-6%-ban fordul el. Kevss szigor kritriumokkal az enyhbb depresszis zavarokkal ez a gyakorisg a 18 v alatti korosztlyban 10-13%-ra is felmegy. A gyermekkori depressziban gyakoribb a lehangoltsg, a srs, a tanulsi teljestmny cskkense, meglassuls, fokozott szorongsossg, a slyosabb esetekben alvszavar, tvgytalansg, bntudati elemek s a hangulatban napi ingadozs (reggeli hangulati mlypontok) is jelentkeznek, a gyermek nem tall rmet a korbban favorizlt jtkaiban s idtltseiben. Serdlknl nemritkn a szomor hangulat mellett vagy helyette ingerlkenysg fordul el, a depresszinak nem mond ellent, hogy az adoleszcens kor gyereknl a szmtgpezs, tv-sorozatok mg lektik a gyereket s kitltik a dlutnt, vagy hogy betr bartok trsasgban a gyerek mg tmenetileg fel tud olddni. A tnetek erssge (expresszivitsa) is vltozkony a nap folyamn a serdlknl.

jabb kutatsok szerint a korai induls gyermekkori depresszit, melynek tneti kpe egyhangbb, gyakran ismtldik, nemritkn bipolris formt lt s lefolysa, krjslata komolyabb, kezelse nehezebb, slyosabbnak tekintik, mint a ksbb indul serdlkori formt, s lltlag eltr az rklstani mintzatuk is.

A depresszi felismerst tbb krlmny neheztheti, ami nemcsak a gyermekorvos, de a gyermekpszichiter eltt is megneheztheti a diagnzist. Az affektv zavarok tbb mint felben magatartszavar s szorongsos betegsg (gyermekek), vagy drog/s alkoholabuzus s a szli/iskolai autoritssal val kamaszkori hadakozs (serdlk) elfedhetik a depresszis tneteket, melyek gy nehezebben kerlnek felismersre s kezelsre. Az esetek tlnyom tbbsgben aktulis kivlt stressz vagy csaldi megterhels kimutathat (kltzs, nagymama halla, iskolavlts, csaldban vls, kistestvr szletse stb.) s kzenfekv, hogy kezdetben mindenki ezzel hozza sszefggsbe a gyerek leromlott hangulatt. A komplikltabb httrtnyezk (nevelsi anomlik, alkati jegyek, a betegsg csaldi anamnzise) csak ksbb szoktak felsznre kerlni. Leggyakoribb a csaldban, fleg ni gon elfordul, a depresszi-szorongs csoportba tartoz betegsgek elfordulsa, apai gon inkbb szerabuzus s szemlyisgzavar halmozdsa derthet fel.

A hziorvos eltt ismert tpus az a gyermek vagy serdlkor beteg, akinl gyakori szomatoform, teht testi betegsget utnz panaszok llnak fenn, s lland vizsglatot, vrkpet stb. kvetel („hipochondris beteg"),vagy az, akinl a banlis s gyakori fertzseket extrm hangulati leromls ksri. Ezeknl a fiatalkoraknl felmerlhet depresszi, de nem ritka az a korbban „vegetatv neurzis"-nak nevezett serdl lnytpus sem, akinl gyakori fejfjsok s julsos hajlam hvja fel a figyelmet a httrben megbv depresszira. J esetben pszicholgushoz irnytja ket a hziorvos, rosszabb esetben semmilyen mentlhigins elltsban az ilyen gyermek, serdl vagy csald nem rszesl, pedig itt is fennllnak csaldon belli problmk, ha nem is olyan viharosak, mint a magatartszavart s drogabuzust kitermel csaldoknl.

A depresszi legveszlyesebb, legszomorbb, legtragikusabb kvetkezmnye az ngyilkossg. Ma Magyarorszgon 25-30 gyermek- s serdlkor fiatal vet nkezvel vget letnek. Bart, partner elvesztse, csalds, iskolai konfliktusok nmagukban nem vltanak ki ngyilkossgi ksrletet, a httrben csaldi patolgia mindig elfordul. A ksrletek szma a befejezett ngyilkossgok kb. 10-40-szerese, de ezek tbbsge nem kerl az egszsggy ltkrbe.

A kzvlemnyt klnsen a gyermekkor hallesetek izgatjk fel, s a kzelmltban trtnt hazai esetek alapjn elmondhat, hogy szinte kizrlag a fel nem ismert depresszi, esetleg elrement, szintn fel nem ismert gyermekbntalmazs ll a szuicidium htterben. rvendetes, hogy legjabban a jogalkots s a rendri intzkedsi gyakorlat reformja megprbl lpst tartani a hazai helyzettel.

A depresszis s ngyilkossgi eseteket nemhogy semmilyen szakmai intzmny (gyermekpszichitriai gondoz, egszsggyi intzmny, vagy nevelsi tancsad), de a szkebb csaldi s iskolai krnyezet sem szokta idben szlelni. Mg mindig ltalnos az a vlekeds, hogy valaki azrt hangoztatja ngyilkossgi szndkt, mert „feltnsi viszketegsge van" vagy „fel akarta hvni magra a figyelmet", teht sem az iskola, sem a bartok nem realizljk, hogy vszjelzsekrl van sz. A gyerek rszrl a szrvnyos kijelentsek, elszlsok, flrevetett megjegyzsek seglykiltsoknak tekinthetk (cry for help), mellyel az amgy is nkifejezsi s kommunikcis nehzsggel kszkd, slyos nrtk-zavarban szenved beteg jelezni szeretn, hogy bajban van. Int jel lehet, ha az elrement rosszkedv mellett a gyermek bezrul, bartoktl elzrkzik, fantziba menekl, vagy az addig ismert harag s neheztels ok nlkl megbocstsba, „szeretetbe" fordul. Az rleld npusztt szndkra figyelmeztethet a fokozott foglalkozs a halllal, vagy meghalt rokonokkal, de a gyerek utalhat „az utna kvetkez korszakra", esetleg az olyan kijelentsek, hogy „na futok mg egy-kt krt, azutn befejezem".

Alapvet problma az elgtelen kapacits gyermekpszichitriai elltrendszer, ahov nem jutnak el a depresszis s az ngyilkossggal ksrletez esetek. Kimutatsok szerint egybknt az ngyilkosok, a fiatalok is, alig fordulnak meg elzleg pszichiternl, a hziorvost is csak mintegy felk keresi fel s akkor is nem a ksrlet eltt, hanem legalbb 3 httel korbban, holott ngyilkossgi ksrletet vezen nagy szksg lenne a serdlkor beteg pszichoterpis kezelsbe vtelnek. Az is igaz ugyanakkor, hogy az adoleszcensek motivcija is sokszor ambivalens s a csald is tbbnyire inkbb tagadni/bagatellizlni szereti a ksrlethez vezet otthoni problmkat.

Ha gyannk van arra, hogy a serdl ngyilkossgra kszl, egy rvid szinte beszlgets, nem tbb mint 15-20 perc alatt sokszor megszerezhetjk a legfontosabb informcikat. Sajnos ma Magyarorszgon a vrban trelmetlenked tbbi beteg, az ugyanabban a rendelben mkd nvr s orvosrnok nem megfelel felttelek ahhoz, hogy az amgy is sok gtlssal kszkd beteg a legintimebb informciit kzlje az orvossal, mg akkor sem, ha idelis hozzllssal, emptival, elfogadssal kzeltnk a beteghez.

A depresszv zavaroknl tbbfle elltsi hiba szokott elfordulni. Az egyik, hogy nem ismerik fel a „laborleletek hatrrtkein" teljest beteg mgtt a depresszit, s ezrt nem kerl be a gyermek a mentlis ellts ltkrbe. A msik hiba, hogy a depresszit senki nem ismeri fel, s a „neurotikus" beteg hnapokig, sokszor vekig pszicholgus kezelse alatt ll, s senki nem rtkeli az alkalmazott beavatkozs vagy pszichoterpia hatsossgt/hatstalansgt, holott farmakoterpis intervencira lenne szksg. Vgl a harmadik tpus hiba, hogy gyermekneurolgus, ritkbban gyermekpszichiter a gyermeknl elavult, de „rgen bevlt" szert, pl. elavult szorongscskkentt vagy triciklikus antidepressznst alkalmaz (Melipramin, Teperin, Anafranil). A gyermek hnapokig, rosszabb esetben hats nlkl vekig szedi a gygyszert az ismert kellemetlen kolinerg mellkhatsokkal, anlkl, hogy hatsosabb, modern ksztmny kerlt volna alkalmazsra, s a gygyuls elmaradst alkati vagy kls tnyezkkel magyarzzk. Menet kzben elssorban az iskolai lemarads s kimarads jelent nehezen ptolhat vesztesgeket (magntanul, vismtls, esti iskola, nem befejezett alapfok oktats stb.).

Enyhe depresszi s kifejezettebb szli patolgia esetn irnytsuk gyermekpszicholgushoz a beteget, ha azonban a hangulati leromls idslt problma, vagy komolyabb komplikcik ksrik (alvs- s tvgyzavar, ers tanulmnyi lemarads, szuicid magatarts), akkor gyermekpszichitriai konzultci indokolt. Az USA-ban enyhe depresszi esetn is indiklnak antidepresszv gygyszert abban az esetben, ha a gyerek/csald nem kpes, nem tud, nem akar ignybe venni pszichoterpit, vagy ha visszaes vagy bipolris betegrl van sz.

Amennyiben antidepresszns alkalmazsra szntuk el magunkat, akkor ma mr mhibnak tekinthet az elavult triciklikus szerek felrsa, vagy a depresszira pusztn szorongscskkentk alkalmazsa. rdekes egybknt, hogy gyermekeknek az orvosok vilgszerte vakodnak hatkony antidepresszv szer felrstl, mikzben komoly antibiotikumok s antihisztamin szereket szles krben alkalmaznak. Egy angliai felmrs szerint a rszorul depresszis fiatalok csak alig egyharmada kapott antidepresszvumot, a hziorvosok inkbb az rtalmatlanabbnak vlt szorongscskkentket s altatt rszestettk elnyben. A mai tiszta szereket tekintve mg tladagols esetn is rtalmatlanabbak az antidepressznsok, mint a szedatvumok. Hallos kimenetel eset csak akkor fordul el, ha valaki ngyilkossgi ksrletet gy kvetett el, hogy anxiolitikumot vagy altatt is kevert a tladagolt antidepresszns gygyszere mell.

A modern szerotonin visszavtel-gtlk kzl ott, ahol kevss a szorongs dominl s inkbb dinamizlni kell a beteget, a fluoxetin (Prozac, Floxet, Apo-Fluoxetin) vagy a fluvoxamin (Fevarin) adsa indokolt, viszont ezek leggyakoribb mellkhatsa, hogy megrvidtik, nha zavarjk az alvst. Ha ersebb szorongscskkentsre van szksg, illetve nem okoz problmt a szedatv mellkhats, akkor citalopram (Seropram) vagy paroxetin (Seroxat, Rexetin) alkalmazhat. Magunk nagyon j tapasztalatokat szereztnk sertralintl (Zoloft), s jabban a noradrenerg/szerotonerg venlafaxintl (Efectin). A szertralinnak kevs mellkhatsa van (esetleg fejfjs, kezdetben mrskelt hnyinger, tartsan inkbb dlutni fradtsgrzs szokott elfordulni, de ez a pcienseknl nem olyan ers, hogy a tanulst zavarn), de kzpslyos s slyos depressziban jl hasznlhat. Elnye, hogy nincs olyan jelents szedatv hatsa, mint a citalopramnak vagy a paroxetinnek. A venlafaxin fleg enyhe depressziban hatsos, mellkhatsrl gyakorlatilag nem szmolnak be a serdl betegek. Ha knyszeres tnetek (knyszergondolatok, knyszer-cselekedetek) is trsulnak a depresszihoz, a bizonytottan a kompulzv spektrumban hatsos Zoloft vagy Fevarin alkalmazsa az indokolt.

A depresszis beteggel legtbben fenntart-tmogat pszichoterpit folytatnak, ami bizonyos, hogy hasznos, de kimutatott hatsossga csak a kognitv magatartsterpinak van. Itt sor kerl a depresszi mgtt meghzd kros gondolkodsmd (depresszis kognicik) feltrsra s tdolgozsra a jl ismert, feladatorientlt, lpsekben trtn problmamegoldst preferl viselkedsterpis erfesztsek mellett, kr, hogy haznkban csak kevesen rtenek a mdszerhez, s mg kevesebben hasznljk ezt a klinikai gyermekpszichitriai gyakorlatban.

Egy felmrs alapjn, melyben magyar pszichiterek is rszt vettek, egy dniai kis szigeten a hziorvosok alapos pszichitriai s szuicidolgiai kikpzse utn ersen megntt az szlelt depresszik s jelentsen lecskkent a szuicidiumok szma, s rezheten, jelentsen javult a krzet mentlhigins elltsa. Mg klfldn a hziorvosok praxisnak jl krlrhat rszt jelentik a depresszis gyermekek kezelse, s a nyugati pediterek tjkozottak az antidepresszvumok tern, nlunk Magyarorszgon a testi betegsgek mellett a gyermekorvosnak alig van ideje foglalkozni a gyermek mentlis panaszaival. A pediter rezidensek kpzsi idejbe iktatott gyermek-pszichitriai gyakorlat s a szakorvosok rszre a kzeljvben szervezend gyermekpszichitriai tanfolyamok s kpzsek, felteheten, javtanak majd a hazai helyzeten.

sszefoglals

A szerz rviden sszefoglalja a gyermek/serdlkori depresszi tneteire, diagnosztikus tpusaira s kezelsi lehetsgeire vonatkoz fontosabb jabb ismereteket a gyakorl orvosok szmra

forrs

 
Men
 
 
G-Portl Histria

Az oldal a G-portl Histria  GyerekPortl c. versenyre jtt ltre. A G-portl Histria hres rdekes,izgalmas versenyirl, amik nem csak szrakoztatak,hanem tanulsgosak is. A portl szerkesztsek lltal egy adott tmt kell jobban megismernnk ami valban igen hasznos. Ha rdekel a Histria oldala katt a kpre.

 
Llekszmll
Induls: 2010-08-03
 
Login
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!