Stressznek nevezünk minden olyan hatást, amely az ember élettani és lélektani alkalmazkodási mechanizmusát befolyásolja. A gyermekeink számára sem más a helyzet. Nekik is alkalmazkodni kell a környezetükhöz, a családhoz, stb. Amiben mégis több, hogy ők erősebb alkalmazkodásra vannak ítélve, hiszen egy felnőttekkel körülvett világban kell élniük. Ez sokszor állítja őket komoly kihívások elé.
A, hogy a gyermek hogyan birkózik meg a stresszel, milyen stratégiákat sajátít el a gyermekkorban, garantáltan kihatással lesz egész további életére.
Miért kell foglakozni azzal, ha a gyermek stresszel?
A gyermek életének elején a tanulási fázis sokkalintenzívebb. Ekkor kezd kialakulni a személyisége, amely azután egész életében formálódik. Ezért fontos arra figyelnünk, hogy hogyan reagál a stresszhelyzetekre? Mi az a stressz szint, amellyel még meg tud birkózni, és melyik az, ami már negatív hatással van rá.
Ahhoz, hogy a gyermek élete során boldognak és elégedettnek mondja és érezze magát, a legjelentősebb kihívás számára a stressz kezelése. Annak a gyermeknek, akinek jó a problémamegoldó képessége, jól fogja venni ezeket az akadályokat. Azoknál a gyermekeknél, ahol hiányosságok vannak e téren, könnyebben jelentkeznek a lelki és a fizikai problémák (betegségek).
Hogyan csökkenthető a stressz a gyermek esetében?
A legbiztosabb pont a szülők és a gyermek közötti jó kapcsolat, ahol a gyermek megértésre, szeretetre és biztonságra talál. A gyermek ilyen helyzetben mer és tud a szüleihez fordulni segítségért. Mikor észre veszi, hogy a gyermekével valami „nem stimmel”, érdemes kivárni azt a helyzetet, ami optimális egy problémafeltáró beszélgetéshez. A gyermek legyen képes elmondani azt, ami zavarja őt.
Ezután jön a „tanácsadás java”. Úgy adni tanácsot valakinek, hogy azt el is tudja fogadni, magáénak érezze. Ez teljesen egyénre szabott. Ami biztos, hogy be kell vonni a gyermeket a megoldási lehetőségekbe. Tehát a felnőtt- gyermek viszonyt át kell alakítani „gyermeksegítő” viszonnyá, ahol megkérdezheti a gyermekét, hogy:
- Úgy veszem észre, hogy az utóbbi időben nagyon feszült vagy, szerinted ki tudja ezt a helyzetet megoldani? Kié ez a probléma?
- Milyen megoldási alternatíváid vannak?
- Ha te lennél a felnőtt, mit javasolnál a gyermekednek, aki egy ilyen helyzetben?
- Ő mit választana, és miért az lesz a számára a legmegfelelőbb?
A gyermeke válaszaiból közösen fel lehet építeni a gyermek stresszhelyzetét speciálisan kezelő stratégiát. Ezt a közösen létrehozott stresszkezelő stratégiát bontsák közösen lépésekre. Ki, mikor, mit fog a megoldás érdekében tenni. Az egyszerű számonkérés helyett jó ötlet, ha az eredmények tükrében átbeszélik a lehetséges alternatívákat.
Természetesen itt is hasznosak a különböző stresszkezelő technikák, viszont a gyermek gondolkodásának változása nélkül nehéz csak a stresszkezelő technikákkal jó eredményt elérni. Jó ötlet a sport, a mozgás bármilyen formája, az alkotó tevékenység, relaxációs technikák, a társas beszélgetések előnyben részesítése a TV és egyéb „figyelemelterelő” eszközök helyett.
Az még a legjobb szándék ellenére is előfordulhat, hogy a gyermek változatlanul stresszel, szorong, fél egy adott helyzettől. Ekkor van igazán előnyben az, aki ismeri az EFT-t.
forrás |