A vilgon mindenhol, gy Magyarorszgon is magas a veleszletett szvbetegsgben szenved gyermekek szma.
Szzezer jszlttbl kzel nyolcszz valamilyen fejldsi rendellenessggel szletik, kzlk majdnem minden msodiknl van szksg orvosi beavatkozsra. A beteg gyerekek kezelse s folyamatos ellenrzse a kardiolgia egyik legnehezebb feladata. A gyermek kardiolgia valamint a csecsem- s gyermek szvsebszet fejldsnek ksznheten ma mr a "szvzrk" tbbsge gygythat.
A felnttekhez hasonlan a gyerekeknl is megklnbztetnk veleszletett s n. "szerzett", azaz az let sorn kialakult szvbetegsgeket. Vannak olyan betegsgek, amelyek mr a szletst kveten jelentkeznek, s vannak olyanok, amelyek csak ksbb, akr fiatal felntt korban .A veleszletett szv-rrendszeri betegsg a gyermekek krlbell 0,8 szzalknl fordul el. Ez azt jelenti, hogy minden ezer megszletett gyermekbl nyolc fejldsi rendellenessggel szletik. A betegsgek kialakulsban az rkletes tulajdonsgok ugyangy szerepet jtszanak, mint a krnyezeti tnyezk. Az sszes veleszletett szvbetegsgnek mintegy 3 szzalka vezethet vissza gnbetegsgre, 5 szzalka kromoszma-rendellenessggel magyarzhat, mg a legtbb esetben tbb kroki tnyez egyttes jelenltt kell megemlteni.
Dr. Mogyorsy Gbor, a Magyar Kardiolgusok Trsasg Gyermek-kardiolgiai Szekci Elnke szerencssnek nevezi, hogy a gyermek-kardiolgia s a csecsem- s gyermek szvsebszet oly mrtkben fejldtt az utbbi idben, hogy napjainkban gyakorlatilag mr nincs gygythatatlan szvbetegsg.
A veleszletett szvbetegsgek kztt a leggyakoribb - 25-30 szzalk - az gynevezett svnyhiny, amikor is a baba gy szletik, hogy a szvkamri vagy pitvarai kztt egy rs keletkezik. Ez keringsi zavarokat okoz. Ha nagy a nyls, nehzlgzs, izzads nehezti meg a mindennapokat. A rendellenessgek majdnem tz szzalkt teszik ki a pitvari svny klnbz mrtk hinyai, amikor is a jobb s a bal pitvart egymstl elvlaszt svnyen diagnosztizlhat a lyuk. Ebben az esetben mr a szlets eltt a magzati letben meglev nyls a jobb s a bal pitvar kztt nyitva marad. E kis nylsnak a magzati keringsben van szerepe s szlets utn, amikor a td megtelik levegvel s a jobb szv fl keringse is megindul, spontn bezrdik.
Szintn gyakori veleszletett rendellenessg a f terek valamelyiknek szklete, amely keringsi elgtelensghez vezet. Tovbb, hogy a szvbl hinyoznak, illetve beszklnek a nagy szvbillentyk, s emiatt a szvben kros jrulkos sntk nylnak meg. A tnetek httere mindegyiknl az elgtelen kerings, a rossz oxignellts. A veleszletett szvfejldsi rendellenessgek kzl nhny a korai csecsemkorban gygyulhat, a pitvari vagy a kamrai svnyen lv lyuk vagy a rendellenes nagyr-sszekttets bezrdhat.
A msik csoport a "szerzett" szvbetegsgek kre. Ide sorolhat az gynevezett reums lzhoz trsul szvgyullads. A betegsg htterben igen gyakran egy streptococcus nev baktrium ll. Ez elssorban olyan gyermekeknl fordul el, akiknek a szervezetben tarts gyullads van jelen, amelyet okozhat akr egy szuvas fog vagy egy begyulladt garatmandula. Nagyon fontos ezeknek a gcoknak a kezelse, hiszen ennek hinyban tovbbi szvdmnyknt akr a szvbillentyk is krosodhatnak.
Vannak olyan figyelmeztet jelek, amelyek felhvjk a figyelmet az esetleges szvbetegsgre. Ezekben az esetekben a csecsem nehezen tpllhat, izzad, elkkl, a lgzse nehzkes s aluszkony. A ksbbi letkorban elfordulhat, hogy a gyermek indokolatlanul fradkonny vlik , hamar kifullad, elkkl, gyakran szenved lgti megbetegedsben, netn asztms rohamok gytrik.
A gyermekek esetben a rendellenessgek diagnosztizlshoz a kardiolgusok ugyanazokat a mdszereket hasznljk, mint a felnttek esetben. A korszer szrvizsglatoknak, az egymssal egyttmkd neonatolgus, gyermekorvos s gyermekkardiolgus hlzatnak ksznheten a betegsgeket a tnetek jelentkezse eltt sikerl felfedezni. Szvfejldsi rendellenessggel szletett gyermekekben a zrejt, mivel ez rendellenes hangot jelent, mr hallgat segtsgvel felfedezi az orvos. A pontos diagnzis fellltshoz azonban elengedhetetlen egy EKG, egy mellkas rntgen s egy ultrahangvizsglat elvgzse. Abban az esetben, ha ezek nem elg informatvak, akkor van szksg a szv katteres vizsglatra.
Szmos szvrendellenessg sebszi ton tkletesen gygythat. Az orvostudomny fejldsvel egyre-msra jelennek meg azok a mttek, amelyekkel a mellkas megnyitsa nlkl oldjk meg a szvelvltozst (ezt nevezzk intervencis szvkatterezsnek): valamely ren keresztl olyan, gynevezett katteres eszkzket vezetnek fel a szvbe, amelyekkel "helyben" szntetik meg a problmt. Ezeket a beavatkozsokat az erre specilisan kikpzett gyermekkardiolgusok vgzik. Ma mr arra is van plda, hogy a szvsebsz s a gyermekkardiolgus egytt vgzi egy-egy nagyon bonyolult szvhiba megoldst. Ezt nevezzk "hibrid mtteknek".
Ma mr nem ritka, hogy koraszltteknl az inkubtorban vgeznek el bizonyos letment szvsebszeti mtteket.
Vannak azonban olyan szvizombetegsgek vagy mtttel nem kezelhet veleszletett szvbetegsgek, ahol mr csak a szvtltets segt. Ennek megvalstsa azonban igen komplex feladat, amely nemcsak komoly szakmai hozzrtst ignyel, hanem komoly eszkzparkot s az egsz egszsggyi rendszer (ment szolglat, intenzv osztlyok, kardiolgusok, szvsebszek stb.) orszgos szint egyttmkdst is.
A veleszletett szvhibk csecsem s gyermekkorban vgzett sebszi korrekciit tekintve a mtti eredmnyessg szempontjbl, eurpai viszonylatban is kiemelkeden j eredmnyeket tud felmutatni haznk. Ezek vonatkozsban Eurpa els tz nemzete kz tartozik Magyarorszg.
Fontos azonban megemlteni, hogy a sikeres mttet vagy a szvkatterezst kveten, a mr otthonba tvozott gyermeknl is elfordulhatnak szvdmnyek (az esetek t szzalkban), melyek kivdhetk vagy sikeresen kezelhetk. A rendszeres gyermek kardiolgiai ellenrzs ppen ezrt nagyon fontos a tovbbiakban is
forrs |