A balkezesség ma már teljesen természetes. Olyannyira, hogy tizenhét éve már egy világnapot is kiérdemelt.
A balkezesség korábban nem volt annyira elfogadott, mint manapság. Ha egy gyermek bal kézzel írt, a szülei rászóltak, hogy használja a "szép" kezét. Ma már persze tudjuk, hogy mindkét kezünk egyformán "szép".
A Balkezesek világnapja
Egy amerikai balkezeseket képviselő szervezet kezdeményezésére 1992-ben bevezették a Balkezesek világnapját, melyet minden év augusztus 13-án ünnepelnek.
Híres balkezesek
Bár az emberiség kisebb hányadát érinti a balkezesség, mégis számtalan híres embert találhatunk soraikban. A brit uralkodóház Charles hercege, sőt még William herceg is bal kezét preferálja.
Amerika úgyszintén több balkezes vezetővel büszkélkedhet: Harry Truman, Benjamin Franklin, Gerald Ford, Ronald Reagan és Bill Clinton is táborukat gyarapította. És ha Amerika, akkor a sármos Brad Pitt és Keanu Reeves, valamint Angelina Jolie sem maradhat ki a sorból. Magyarországon is több kedvencünk (Papp Laci, Puskás Ferenc) bővítette a balkezesek táborát.
A bal nem a "rosszabbik" oldal!
Napjainkban már kevésbé befolyásolják mindennapi életünket a babonák, azonban nyelvhasználatunkban a "bal" még mindig a negatív dolgokat jelképezi. A peches embert balszerencse éri, az ügyetlen kétbalkezes, a szerencsétlen embert balsors kísérti.
Kisebbségben a balkezesek
Bár az ipari társadalmakban csupán minden hetedik ember balkezes, számuk a nyugati országokban egyre nő. Ma már többnyire nem rökönyödünk meg, ha valaki a megszokottal ellentétesen használja kezeit, s a gyártók többsége is alkalmazkodott a balkezesek igényeihez.
Annak ellenére, hogy megfigyelések alapján az erőszakos átszoktatás a "szebbik" kézre akár diszleksziát is okozhat, még mindig akadnak olyan szülők, óvónők, akik nem tudják kezelni a balkezességet. Mivel ez nem tekinthető hibának, ahelyett, hogy megpróbálnánk a gyermekre rákényszeríteni saját akaratunkat, érdemesebb alkalmazkodni a helyzethez, esetleg egy balkezes segítségét kérni.
forrás |