Az újszülött bőre nagyon érzékeny, ezért is nagyon fontos a mindennapi bőrápolás: a fürdetés.
A baba bőre a nap folyamán szennyeződhet izzadsággal, a ruházatából származó szöszökkel, bukás folyamán anyatejjel vagy tápszerrel, és elég nagy felületen széklettel és vizelettel.
Ezeket a szennyeződéseket minden nap gondosan el kell távolítani. A fürdetést nem csak gondozási műveletnek kell tekinteni, remek alkalom arra, hogy szülő és gyermeke még közelebb kerüljön egymáshoz, kapcsolatuk még bensőségesebb legyen. Teremtsünk nyugodt hangulatot a fürdetéshez, ne kapkodjunk, ne siessük el. Fürdetés közben mindig beszéljünk a babához, mondjuk el neki mit csinálunk vagy énekelhetünk is.
A fürdetés időpontja
Tulajdonképpen bármely napszakban fürdethetjük a babát, a lényeg az hogy etetés előtt legyen. Arra azért figyeljünk, hogy ne legyen túl éhes vagy fáradt. Ha etetés után fürdetjük a sok mozgatástól bukhat a baba. Talán azért jobb az esti órákban fürdetni, mert így kellőképpen ellazulhat a kicsi az éjszakai nagy alváshoz, és a későbbiekben nem kell átállni az esti fürdetésre.
Előkészülés a fürdetéshez
A koszmós fejbőrt fürdetés előtt kb. 1 órával vékonyan be kell kenni babaolajjal, hogy felpuhítsa, és fürdetés után eltávolítható legyen a koszmó. Érdemes még babaolajjal átkenni a fülek mögött és a hajlatokat, de ezt csak követlenül a fürdetés előtt.
A fürdetéshez mindent előre ki kell készíteni, hogy amikor már a vízbe tesszük a babát minden kéznél legyen. Először is készítsük ki a baba váltóruháját, tiszta pelenkáját, popsikrémet, popsitörlőt stb., majd készítsük elő a pelenkázó felületet, ahová a kádból a babát tesszük. Terítsük ki a fürdőlepedőjét és tehetünk rá szintén kiterítve egy tiszta, vasalt tetra pelenkát, ez vékonyabb anyag, könnyebb a hajlatokat kitörölni vele. Fűtsük fel a fürdető helységet (és a szobát ahová a kicsit fürdetés után visszük) 2-3 Celsius fokkal melegebbre, mint amilyen általában szokott lenni.
Ezután készítsük el a fürdővizet.
A tiszta babakádba kb. 5-6 cm magasságú legyen a víz. Később, ha a köldökseb már meggyógyult, lehet több vizet is tenni bele. A víz hőmérséklete 36-37 Celsius fok legyen, figyeljünk hogy ne legyen melegebb, mert a kicsi bőre nagyon érzékeny és megrémülhet a meleg víztől, rossz élménnyé válhat a fürdetés. Már az 1 Celsius fokkal melegebb vizet is forrónak érezheti. Inkább langyosabb legyen, fázni biztos nem fog. A fürdetőkrémet fürdetés előtt is rákenhetjük a babára, de egyszerűbb ha egy diónyi nagyságú krémet elmorzsolunk a vízben.
Mikor mindez készen áll levetkőztetjük a babát, persze ha nem egyedül fürdetünk, párhuzamosan is lehet ezeket a dolgokat csinálni.A babát nagyon óvatosan tegyük a vízbe, mindig két kézzel fogjuk. A kádban bal kezünkkel kulcsoljuk át a bal vállát oly módon, hogy kis fejét közben a karunk megtámassza, így a másik kezünkkel szabadon mozoghatunk. Először a hajas fejbőrt mossuk le, majd a baba arcát, nyakát. Ezután mossuk meg a kezét, karját, hónalját, mellkasát és a sorrend vége a lábak, a popsi és a nemi szerv.A hajlatokból óvatosan mossuk ki a fürdetőkrémet.
A fürdetés ne tartson tovább 2-3 percnél, nehogy felázzon a baba bőre. A kádból két kézzel emeljük ki az újszülöttet és tegyük a már előkészített fürdőlepedőre. Először takarjuk be egy kicsit a babát a törölközőbe, hagy szívja fel a nedvességet, addig töröljük meg a pici fejét, fülét.
Ezután csomagoljuk ki és óvatosan töröljük szárazra, különösen a hajlatokat. Amennyiben szükséges bekenhetjük a baba bőrét könnyű, újszülött kortól használható testápolóval, várjunk egy kicsit míg a testápoló beszívódik, majd öltöztessük fel a babát.
forrás |