-a megksett beszdfejldsrl
Az egszsges beszdfejlds kisbaba 3 hnapos korig csak srsi hangokat hallat, ggicsl.
3-6 hnapos kora kztt megjelennek azok a biolgiailag vezrelt, reflexszer hangmegnyilvnulsok, amelyekben rmelv rvnyesl. A babnak tetszik a sajt hangja, ezrt ismtelgeti azokat. Ezek teht komfortrzst jelent hangok.
6-12 hnapos csecsem mr nem vletlenszer hangokat ad, hanem strukturlt, sztagszer hangkapcsolatokat, sszerendezett mozgsokkal. Ezekben a sztagkapcsolatokban – kezdetben- ers kontraszt rvnyesl (zrt mssalhangz, pl. „b” s nyitott magnhangz, pl. „a” vltakozik: „bababababa”). Vgl ezek a sztagkapcsolatok egyre inkbb hasonlv vlnak a krnyezet hangmegnyilvnulsaihoz, mert kiesnek belle azok a hangok, amelyek a krnyezet hangjai kztt nem szerepelnek.
A 8 hnapos csecsem gagyogsban mr ersen felismerhet az anyanyelv.
1-1, 5 ves kora krl a hossz sztagsorok lervidlnek; a baba tbbnyire 1-2 sztag produkcikat hoz ltre.(A magyar nyelvben is az 1-2 tag szavak a leggyakoribbak.) Egy-egy sz jelentse ekkor tbbet jelent, mint egy-egy sz, a sz jelentse ersen fgg a szitucitl, amelyben elhangzik. Ekkor mg a gyermek utnzssal tanulja a nyelvet.
1, 5-2 ves korban megjelenik egyfajta rendezelv a gyermeki beszdben. Mr megprbl szerkezeteket kifejezni, de mg nem toldalkolja a szavakat, inkbb tvirati stlusban beszl, de mr dallama van a beszdnek.
2-2, 5 vesen mr tudja jellni a nyelvtani viszonyokat a beszdben, beszdfejldse a grammatikus korszakba lp.
2, 5-3 ves korban megjelennek az sszetett mondatok.
Az egszsges fejldsmenetet mutat 3 ves gyermek mr rendelkezik az anyanyelvnek alapnyelvtanval, az utnzsi fzist felvltja nla a nyelvi szablyok elsajttsnak szakasza.
A beszdzavarok kzl taln az egyik legfeltnbb a szl szmra, ha a gyermeke beszdfejldse ksik kortrsaihoz kpest.
A nyelvelsajtts menete, szintje, fejldsi teme ugyanakkor egynenknt vltoz lehet, a fik pldul ltalban nehezebben, ksbb kezdenek el beszlni (a magasabb tesztoszteronszint jelenlte is kivlthatja a kutatk szerint). A beszdfejlds kssnek oka lehet rkletessg (apai gon ktszer ersebb, maga a beszdzavar fiknl ktszer gyakoribb, mint lnyoknl). Kialakulhat beszdfejldsi elmarads krnyezeti tnyezk, elhanyagoltsg, beszdet nem sztnz viszonyok, ingerszegny krnyezet hatsra. Megkshet a beszd azoknl a gyermekeknl, ahol a csaldban kevesebb lehetsg van „gyakorolni a beszdet”, pl. tbb nagyobb testvr mellett, de az iker vagy a korban kzel ll gyermekek is kevesebbet beszlnek. Ennek oka, hogy kevesebb ngyszemkzti figyelem jut rjuk attl a szemlytl, akitl ppen a beszdet sajttjk el. Kialakulhat ltalnos mozgsos gyetlensg talajn is.
A beszdfejlds kssnek oka lehet az rtelmi elmarads – rtelmi fogyatkos kisgyermekeknl rendszerint csak 3 ves kor utn indul a beszd. Okozhatja a beszdfejlds ksst nagyothalls is. „Flfolys” gyermekeknl bizonytottan gyakrabban ksik a beszd. Ezrt, ha a gyermek 2, 5 vesen mg nem beszl, rdemes elszr hallsvizsglatot vgeztetni. A szjpadhasadkos gyermekeknl is ltalban flvvel elmarad a folyamat.
Logopdus szemvel akkor merl fel a beszdfejldsi elmarads diagnzisa, ha a gyermek 3 ves kora utn kezd el beszlni s rtelmi elmarads, jelents mrtk nagyothalls kizrhat. Azt mindenkppen szakembernek kell eldntenie, hogy n. egyszer megksett beszdfejlds, vagy komplex nyelvi zavarra utal n. akadlyozott beszdfejlds ll-e a httrben.
Beszdfejldsi elmarads esetn mr a gyermek gagyogsa is kshet. Kevesebbet gagyog; gagyogsa sivr, egyhang, nem vltozatos. Gyakran elmarad az utnz korszak. Jellemz, hogy az els szavak idben megjelennek, majd ezutn a folyamat megll s csak 3 ves kor utn folytatdik jra. A gyermek 4-5 vesen mg csak a 2 ves p beszd szintjn ll. A kisgyermek inkbb mutogatssal fejezi ki magt. Szkincse nagyon lassan fejldik. Gyakran hangutnz szavakat s n. dajkanyelvi kifejezsmdot hasznl., pl. kutya=vau, ra=tik-tak, alszik=tente. Cselekvseket is inkbb hangutnz szavakkal, vagy funkcival nevez meg, pl. t=bumm! (A hangutnz szavak hasznlata norml fejlds esetn 3 ves korra eltnik.) Jellemz a szcsonkts, sztredkek hasznlata; a gyermek csak a szavak els vagy utols sztagjt ejti, pl. aut=t, villamos=vi. A gyermek gyakran beszl tvirati stlusban: fnevet s igt egyms mell rak, kapcsolat, ragozs nlkl. Toldalkokat nem vagy nem helyesen hasznl (agrammatizmus, dysgrammatizmus), pl. A kutya eszik.=Vau nyam-nyami. Jellemz lehet, hogy ugyanaz a kifejezs ms szituciban mst is jelenthet, pl. nyam-nyami=eszik, hes, tel, fz. Mindezek mellett srlhet a beszd formai oldala is: makacs pszesg, ksbb hadars, dadogs is fellphet.
A krnyezet sztnz ingerei fontosak a beszdelsajtts zavartalansgban. Csak a felnttel val lland, szeretetteljes kapcsolat segtheti el az p beszdfejldst. Ugyanakkor a beszdet nem szabad erltetni, siettetni, mert ezzel a gyermek beszdkedvt trjk le. Az lland javtgatssal – a beszdfejlds korai szakaszn – elbtortalanthatjuk a gyermeket. Sok verset s mest olvassunk, mely a gyermek szkincst is bvti s a nyelvtani szerkezetek gyakorlst is segti. Nlklzhetetlen a j beszdplda, fontos, hogy a krnyezet rtheten, tisztn beszljen s lehetleg ne hasznljon dajkanyelvi kifejezseket.
forrs |