Csirke és pulyka husit már 7 hónapos kortól adhatunk gyermekünknek. A vörös húsokkal 8-9 hónapos korban kezdhetik az ismerkedést (csirkemájat is ekkortól fogyaszthat a gyermek, de legfeljebb kéthetente kerüljön a tányérjára), a halat (szigorúan filézettet!) pedig 1 éves kor után ajánlott csemeténk étrendjébe csempészni.
Feltéve, hogy sikerül belecsempészni, és gyermekünk nem utasítja el következetesen a finom és fehérjében gazdag husifalatokat. Ebben az esetben is, mint annyi mindenben a gyermeknevelés területén, a fő a türelem és a kitartás. A kis lurkók gyakran fogadják kétkedve az új ételeket, ízeket. Nem egyszer, nem kétszer, de akár húszszor is próbálkozhatunk, mire hajlandóak megkóstolni egy-egy számukra eddig ismeretlen kajcsit. Miért lenne ez másképp a húsokkal?
A hozzátáplálás kezdetén népszerűek a pürésített étkek. Ekkor megtehetjük, hogy a pürésített husit (például anyatejjel) jégkocka tartóban lefagyasztjuk, majd egy ilyen kockát csempészünk a lurkó frissen főtt főzelékébe. Míg felolvad a kocka, hűti is.
Ha nem pürésített formát szeretnénk adni a gyerkőcnek, a húst vágjuk apró darabokra, a mócsingokat, pörcöket, bőrét távolítsuk el, hogy könnyebben meg tudja rágni. A darált húsos ételek is nyerők lehetnek a kisgyerekeknél. Olajban sütés helyett inkább pároljuk, grillezzük a husit, így nem csak omlós lesz, de az eredeti ízét is megőrzi, és emészteni is könnyebb lesz.
Néhány fontos tudnivaló a húsételek készítésével kapcsolatban
- húst mindig megbízható forrásból vegyünk
- ne vegyünk előre ledarált, csomagolt húst. Vagy helyben daráltassuk le a hentesnél vagy otthon daráljuk le.
- a nyers hús ne érintkezzen más ételekkel, még a bevásárló szatyorban se.
- a hús szeleteléséhez, vágásához, tárolásához külön késeket, vágódeszkát edényeket használjunk, melyeket használat után alaposan mossunk el.
- húsétel készítése közben sűrűn mossunk kezet.
- mindig alaposan süssük, főzzük meg ételeinket, így a húsokat is. Egy nagyobb darab hús közepe ahhoz, hogy biztonságosan fogyasztható legyen két percig legyen 70-75 fokos, amit ételhőmérővel ellenőrizhetünk.
forrás. |