Anya meg apa ugyanakkor még szeretne alukálni, de hát egy virgonc csemete mellett ez lehetetlen.
Mit lehet ilyenkor tenni?
Legyen pontosan meghatározott, hogy mikor van kelés. A reggel 6 óra sokak számára nagy kihívás, de a csemeték többségének ideális. Ha mondjuk fél hatkor kel a gyerkőc, kezeljük úgy, mintha éjszakai felébredés lenne, fektessük vissza csicsikálni. Hatkor már felkelhet, de most még nem.
Ébredés után a babánál húzzuk el a függönyt, engedjük be a napfényt a szobájába. Ez segít beállítani a biológiai óráját, a világos és az ébredés össze fog benne kapcsolódni. Így csökken az esélye, hogy pirkadat előtt kukorékolni fog.
Told hátrébb az első szundizás idejét. A délelőtti szundikálás során a gyerekek általában kipihenik a korai ébredést. Ezért szépen fokozatosan told el a délelőtti alukálás idejét. Ha gyermeked mondjuk 9-kor szokott becsitulni, akkor először 5, majd 10 perccel később fektesd le, egészen addig, míg mondjuk el nem éritek a fél tízet. Mivel hozzá van szokva, hogy az ébredés és a szunyálás között nagyjából azonos idő telik el, várható, hogy a szervezete átáll a későbbi ébredésre.
Azonban ne kapkodd el az időpont eltolását. Ha elsieted, akkor megeshet, hogy gyermeked túl fáradt lesz, ami negatív irányba mozdíthatja a nappali és éjszakai alvását is.
Figyeld meg, napközben mennyit szundikál gyermeked. Úgy kilenchónapos kor körül háromból általában kettő lesz, majd 18 hónapos korban ez egyre szokott redukálódni. Ha gyermeked ennél többet tentézik nappal, akkor fokozatosan csökkentsd ezeknek az alukálásoknak a mennyiségét, így éjszaka többet fog aludni és reggel később ébred.
Azonban az is lehet, hogy pont arról van szó, hogy napközben nem pihen eleget, és már este hétkor liszteszsákként dől az ágyba a kicsi. Aztán hajnali 5-kor kipattan a szeme és már nyüzsög is. Ez azért van, mert túl fáradt, a szervezete stresszes, megnő benne a stimulánsként ható kortizol szintje. Az eredmény pedig nyugtalanság és kevés alvás.
Habár az tűnik logikusnak, hogy a korán fekvő, napközben nem alvó, hajnalok hajnalán pedig már nyüzsgő gyermeknek napközben csökkentsük az alvását (már ha alszik egyáltalán), este pedig később dugjuk ágyba, ne tegyük. Inkább tentézzen többet napközben, illetve este vonuljon még korábban ágyba, magyarul a látszat ellenére a kicsinek nem kevesebb, hanem még több alvásra van szüksége.
Az is elképzelhető, hogy a kicsi azért ébred korán, mert túl világos van a szobájában, esetleg fázik vagy éhes. Gondoskodjunk hát róla, hogy optimálisan sötét, kellemes levegőjű legyen a szoba és 9 hónapos kor alatt elképzelhető, hogy este 10-11 körül is belefér még egy kajcsizás.
forrás. |