„Csokit akarok!”, „Add ide a poharam!”, „Hozd ide a babm!” – hallhatjuk gyermeknktl. Akr reggeltl estig pattoghatnak a parancsai. Mr kezdi kapizsglni, hogy bizonyos dolgokat kpes irnytani. Szorgalmasan gyakorolja is. m nem mindegy, milyen formban teszi ezt. Kedvesen, udvariasan vagy mini dikttorknt.
Alapvet udvariassgi szably, hogy krseinkhez odabiggyesztjk a „krem” szcskt. „Add ide a poharam!”, „Krem a poharam!” – utbbi krst, ugye, szvesebben teljestjk? Mindenki sokkal elzkenyebb, ha szpen krik. Nem rt, ha gyermeknk ezt mr egszen kiskorban megtanulja.
Prunkkal, a csald tbbi tagjval, a boltos nnivel, a szomszd kisgyerek anyukjval mi is legynk udvariasak. Hasznljuk mi is srn a „krem”-et. Ne feledjk, gyermeknk minden egyes pillanatban figyel minket (mg akkor is, mikor azt hisszk, hogy nem), s leutnozza a viselkedsnket.
Ha nem kr szpen, egyrszt figyelmen kvl hagyhatjuk a kvnsgt, amg el nem hangzik a varzssz, vagy figyelmeztethetjk, hogyan is krnk.
Ha a gyermek kvnsgt nem tudjuk azonnal teljesteni, mert mondjuk, ppen nyakig vagyunk a mosogatban, ne mondjunk neki olyanokat, hogy „egy perc”, „mindjrt”. Nem fogja rteni, mg nincs tisztban az id fogalmval. Legynk konkrtak. „Elmosogatom mg ezt a kt tnyrt, aztn megkeressk a macid.”
Nem minden kvnsgunk vlhat valra. Ha gyermeknk krst nem tudjuk vagy nem szeretnnk teljesteni, akkor ajnljunk fel neki egy lehetsges alternatvt, gy tovbbra is gy rezheti, hogy a dolgok az irnytsa alatt vannak, nem inog meg az nbizalma. Pldul: „Most nem, de ha szeretnl, vacsora utn ehetsz egy szelet stit.” vagy „Ma mr eleget tvztl, babzzunk vagy labdzzunk inkbb?” Ugye, mennyivel jobban hangzik, mint a „nem, nem, nem…”?
forrs. |