Mondj nemet…
… mikor veszly fenyegeti gyermeked
Termszetes gyermeki sztn az ugrls, futkrozs, a vilg felfedezse. m, ha veszlyes vllalkozsba fog, lltsd meg – mindegy, mennyire tiltakozik. Lehet, hogy fel kell emelned hozz a hangod, s kemnyen kell kimondanod ezt a kis szcskt, szigoran gyermeked szembe nzve. Tedd meg, gyermeked testi psge fontosabb, mint egy-kt knnycsepp.
A kisebbeket, akik mg nem rtik a nemet, egsz egyszeren el kell tvoltani a veszlyforrs kzelbl. Kzben mondhatod, hogy „juj”, „jajaj”, hogy megtantsd neki, veszlyben van.
… mikor msokat bnt
Neknk nehz megrteni, de a hrom vnl fiatalabb gyerkck mg csak a sajt nzpontjukbl tudjk szemllni a vilgot. Nem rtik, hogy a msiknak fj, ha belergok, megharapom. Csupn azt tudjk, hogy megknnyebblnek, ha dhkben odacsapnak a maminak.
Fontos, hogy ne hunyjunk szemet efelett a viselkeds felett. Fogjuk meg az tsre lendlt kezecskt s hatrozottan mondjuk a kicsinek pldul, hogy: „Tudom, milyen dhs vagy, de a btydnak fj, ha megvered.” Ezutn btorthatjuk, hogy lelje meg s adjon egy nagy cuppans puszit az ldozatnak.
Sose ssnk, rgjunk, harapjunk vissza a gyerkcnek, hogy tudja, milyen rzs – ebbl azt fogja leszrni, hogy ez a fajta viselkeds elfogadhat.
… hisztizik, dhng
A gyerekek iszonyatos hisztit tudnak levgni, ha megtiltunk nekik valamit, nem kapnak meg valamit. Mg ha fradtak, elcsigzottak vagyunk is, prbljuk megrizni a nyugalmunkat, de ne adjuk be a derekunkat, ha a jvben el akarjuk kerlni a hasonl nagyjeleneteket. A kulcs a nyugalom, s a hiszti vgnek kivrsa. Amikor a kicsi lenyugszik, egy nagy lels ksretben mondjuk el neki, hogy tudjuk, mennyire szeretett volna fellni a nagybcsi motorjra, de tovbbra se engedjk meg neki.
… elveszi a msik gyermek jtkt
Ha egy tipeg valamit meg akar kaparintani, semmi se llja tjt. Az a tny se, hogy azzal ppen egy msik gyermek jtszik. Ilyenkor a kis bartjtl „elrabolt” jtkot vegyk el tle s adjuk vissza a msik gyermeknek. A legjobb, ha gyorsan eltereljk a kicsi figyelmt a kiszemelt jtkrl, de ha gy ltjuk jnak, elmagyarzhatjuk, hogy a babval most ppen vike jtszik, s srni fog, ha elveszi tle. Azt pedig sem akarja, ugye?
Knnyebb nemet mondani, ha
- proddal, a gyermekre vigyz felnttekkel tisztzztok, mit engedtek neki s mit nem
- hagyod, hogy bizonyos dolgokban gyermeked dntsn
- fogalmazz pozitvan, a „Ne menj a st kzelbe!” helyett mondd inkbb azt, „Gyere inkbb az asztalhoz, a st nagyon forr.”
- hatrozottan, tisztn beszlj, ne kiablj – ha ordiblsz, knnyen is vltzni kezdhet veled
- ne vrd meg, mg kezd elszakadni a crna, addig szlj r tilosban jr gyermekedre, mg ezt higgadtan meg tudod tenni
- mindig dicsrd meg, ha jl viselkedik, figyelj oda r s halmozd el sok-sok szeretettel.
anyuci.hu
|