Mondj nemet…
… mikor veszély fenyegeti gyermeked
Természetes gyermeki ösztön az ugrálás, futkározás, a világ felfedezése. Ám, ha veszélyes vállalkozásba fog, állítsd meg – mindegy, mennyire tiltakozik. Lehet, hogy fel kell emelned hozzá a hangod, és keményen kell kimondanod ezt a kis szócskát, szigorúan gyermeked szemébe nézve. Tedd meg, gyermeked testi épsége fontosabb, mint egy-két könnycsepp.
A kisebbeket, akik még nem értik a nemet, egész egyszerűen el kell távolítani a veszélyforrás közeléből. Közben mondhatod, hogy „juj”, „jajaj”, hogy megtanítsd neki, veszélyben van.
… mikor másokat bánt
Nekünk nehéz megérteni, de a három évnél fiatalabb gyerkőcök még csak a saját nézőpontjukból tudják szemlélni a világot. Nem értik, hogy a másiknak fáj, ha belerúgok, megharapom. Csupán azt tudják, hogy megkönnyebbülnek, ha dühükben odacsapnak a maminak.
Fontos, hogy ne hunyjunk szemet efelett a viselkedés felett. Fogjuk meg az ütésre lendült kezecskét és határozottan mondjuk a kicsinek például, hogy: „Tudom, milyen dühös vagy, de a bátyádnak fáj, ha megvered.” Ezután bátoríthatjuk, hogy ölelje meg és adjon egy nagy cuppanós puszit az áldozatának.
Sose üssünk, rúgjunk, harapjunk vissza a gyerkőcnek, hogy tudja, milyen érzés – ebből azt fogja leszűrni, hogy ez a fajta viselkedés elfogadható.
… hisztizik, dühöng
A gyerekek iszonyatos hisztit tudnak levágni, ha megtiltunk nekik valamit, nem kapnak meg valamit. Még ha fáradtak, elcsigázottak vagyunk is, próbáljuk megőrizni a nyugalmunkat, de ne adjuk be a derekunkat, ha a jövőben el akarjuk kerülni a hasonló nagyjeleneteket. A kulcs a nyugalom, és a hiszti végének kivárása. Amikor a kicsi lenyugszik, egy nagy ölelés kíséretében mondjuk el neki, hogy tudjuk, mennyire szeretett volna felülni a nagybácsi motorjára, de továbbra se engedjük meg neki.
… elveszi a másik gyermek játékát
Ha egy tipegő valamit meg akar kaparintani, semmi se állja útját. Az a tény se, hogy azzal éppen egy másik gyermek játszik. Ilyenkor a kis barátjától „elrabolt” játékot vegyük el tőle és adjuk vissza a másik gyermeknek. A legjobb, ha gyorsan eltereljük a kicsi figyelmét a kiszemelt játékról, de ha úgy látjuk jónak, elmagyarázhatjuk, hogy a babával most éppen Évike játszik, és sírni fog, ha elveszi tőle. Azt pedig ő sem akarja, ugye?
Könnyebb nemet mondani, ha
- pároddal, a gyermekre vigyázó felnőttekkel tisztázzátok, mit engedtek neki és mit nem
- hagyod, hogy bizonyos dolgokban gyermeked döntsön
- fogalmazz pozitívan, a „Ne menj a sütő közelébe!” helyett mondd inkább azt, „Gyere inkább az asztalhoz, a sütő nagyon forró.”
- határozottan, tisztán beszélj, ne kiabálj – ha ordibálsz, könnyen ő is üvöltözni kezdhet veled
- ne várd meg, míg kezd elszakadni a cérna, addig szólj rá tilosban járó gyermekedre, míg ezt higgadtan meg tudod tenni
- mindig dicsérd meg, ha jól viselkedik, figyelj oda rá és halmozd el sok-sok szeretettel.
anyuci.hu
|