A szlk egyik legnagyobb mumusa, hogyan s mikor kzlje a hall tnyt a gyermekkel. Kellenek-e a „hossz tra ment”, vagy a „nagyon messzire kellett elutaznia” trtnetek a gyereknek? A kicsiben ki kell elszr alakuljon a hallflelem fogalma, csak ezutn lesz kpes felfogni, mi is az az elmls.
A gyermeket eleinte szeretn minden szl megkmlni a hall gondolattl, elhiszi, ha nen beszl rla, akkor olyan, mintha nem is ltezne. Nincs fjdalom, szorongs s knz nvd sem. Hazudni nem szabad a gyermeknek akkor sem, ha meg akarjuk vdeni. Bizonyos letkor alatt nem is szabad a gyereknek ilyen dologgal foglalkozni, hiszen nem kpes mg megrteni a hall fogalmt s a hozz tartoz magyarzatokat. Ez utn is sajt gyermeki nyelvn kell fogalmazni, elmondani neki hogy a hozztartoz elment, de ezzel mg ne foglalkozzon, mert a felnttekre tartozik.
A gyermeki kvncsisg kiterjed mindenre, ez all a hall sem lehet kivtel. 6-7 ves korig a kicsi azt hiszi, hogy a hall megfordthat, s abbl brmikor vissza lehet trni. vodskorban tl kicsi mg a gyerek ahhoz, hogy felfogja: a hall vgleges. gy gondolja, a felnttek meg tudjk ez a folyamatot fordtani, s ha akarnak visszatrnek. nkzpontsguk miatt azt is elhiszik, hogy csupn a gondolatukkal kpesek meglni valakit. Flnek is a halltl, azt hiszik el lehet kapni, mint a betegsgeket.
Ekkor mg a vglegessg fogalma nem alakult ki a gyermekben, ezrt nem tudja elkpzelni, hogy valaki rkre elment. Nagy a veszlye, hogy a gyerek szemlyes srelmet rez, azt hiszi, hogy miatta ment el az a valaki, vagy t akarja ezzel megbntani.
7 vesen mr teljesen ms a gyermekek gondolkodsa. Sokan eljtszanak kzlk a hall gondolatval. Azt hiszik, a hall egy mozdulatlan s vltozatlan llapot. Mg mindig nincsenek tudatban a pontos fogalmval, emiatt gyakori hogy bntetsknt hasznljk a szlkkel szemben. Azzal fenyegetznek, hogy egyszer csak meghalnak, s ez szleik hibja lesz. Ezt a fenyegetzst nem szabad komolyan venni, hisz csak ksbb tudatosodik bennk, hogy az az llapot visszafordthatatlan.
Viszont 8 vesen mr mindent tud ahhoz, hogy felfogja a vgtelensg s a hall sszefggst. Gyakori, hogy emiatt megijednek az egyedllttl, szorongs lp fel nluk. Megnyilvnulhat a sttsgtl val flelemben, vagy olyan szemlyekrl krdezskdnek, akik mr elhunytak. Ebben a korban mr beszlni kell nyltan a hallrl, tudjon meg mindent, amit csak szeretne, de figyeljnk arra, hogy a megfelel tmogatst mindig megkapjk.
Majd ez a hallflelem tfordul egyfle lettl val flelembe 10-12 ves kor krnykn. Az j dolgokkal val megismerkeds, a sokfle ktelezettsg s nem vgs sorban a szexualits felfedezse mind azt mutatjk, hogy a gyermekkornak lassan vge szakad. A szli tmogats nagyon fontos akkor is, ha a gyerek kezd nllsodni.
Teht a szlnek egytt kell haladnia a gyermek fejldsvel, nem szabad olyat megrtetni vele, amit mg nem kpes felfogni. A ksbbiekben is a gyermek nyelvn kell beszlni, majd szp lassan elfogadtatni vele, hogy az elmls egy termszetes dolog, nem kell tle flni. Ha rkrdez hogy anyu s apu is meghal-e, nem szabad azzal nyugtatni, hogy ez sosem trtnik meg, el kell meslni, hogy ez az let rendje, de ez annyira messze van, hogy ilyennel neki nem kell mg trdnie.
forrs. |