Az let els hnapjaiban tanstott vrmrsklet a kisgyerekkor veiben is megmarad. Azok a szlk, akik nyugodt s knnyen kezelhet gyerekeket kaptak a sorstl, teljes meggyzdssel gy vlik, k nagyon jl csinljk, a tbbiek pedig biztosan elszrtak valamit. Minden esetben mi, szlk vagyunk a hibsak, ha csemetnk az tlagosnl nehezebb eset? s mi a helyzet a testvrekkel?
A gyerekpszicholgusok szerint – neveltetsktl, krnyezetktl fggetlenl – hrom alapvet vrmrskleti tpusba sorolhatak a gyerekek: nehezen kezelhet, nyugodt – vagy lassan felenged, s knnyen kezelhet, knnyen alkalmazkod tpus.
 |
A nehezen kezelhet kicsik rendkvl mozgkonyak, rdekldk. Mivel rzkszerveik a szoksosnl kifinomultabbak, rosszul trik a klvilg ingereit, hevesen s gyorsan reaglnak azokra. berebben alszanak, minden rdekli ket, rzkenyen jeleznek minden vltozsra. ltalban nem j evk. Az ilyen gyerekek knnyen letrnek, s gyakran mg az vatos irnytsnak is ellenllnak. Nem lehet szimpln rossz klyknek titullni ket, br lnyegesen tbb gondot okoznak a szleiknek, mint a tbbiek. A csaldi gondok, az elfoglalt szlk, egy vls, vagy csupn a kistestvr rkezse, mg nehezebb teszi a nevelsket.
A nyugodt, vagy lassan felenged kisgyerek visszahzd. Mivel kevs ignyt tmaszt, lassan reagl a klvilg ingereire. Flnk, nehezen bartkozik. Szleinek sokszor nehezebb dolga van vele, mint a nehezen kezelhet csemetk esetben, az idegenek szemben mgis k a „jkisfik/jkislnyok, akik csendesen lnek a buszon, vagy az tteremben.
Legknnyebb dolga termszetesen a knnyen kezelhet kicsik csaldjnak van, s szerencsre k a legnpesebb tbor. Ezek a lurkk ltalban j hangulatnak ltszanak, jl alkalmazkodnak a vratlan helyzetekhez is. Ez nem jelenti azt, hogy llandan kijnnek nmagukkal s a klvilggal, s megnyugtatsul a hiszti sem kerli el ket.
Tbbgyerekes ismerseim szerint a sors igazsgos: nagyon ritka az a csald, ahol mindegyik gyerek zrs, vagy ppen ldott j. Az ezotria hvei – akik szerint nincsenek vletlenek –, azt valljk, hogy mindenki olyan „nehzsg” gyereket „kap”, amelyikkel mg meg tud birkzni.
„...Els fiam igazi nehezen kezelhet kisgyerek volt. Okos, nyitott, de borzasztan rzkeny. Minden rezdlsre oda kellett figyelnem, hogy megrtsem mit, mirt tesz. Msklnben folyton bntethettem volna a „rosszasgai” miatt. A csald s a bartok rkk brltak, amirt ilyen lett. Sokig magamban kerestem a hibt, de bevallom, nem talltam olyan eget renget nagy bnt, amit elkvettem volna. Nyugodt, szeret csaldba szletett, ahol vrtuk, s sokat foglalkoztunk vele. Az gyam mellett egyre gyltek a nevelsi tancsokat oszt knyvek – amelyek persze az n aktulis krdseimre sosem adtak vlaszt...”- mesli Kinga, akit hrom fival ldott meg a sors.
Aztn megszletett a kzps fia, s akkor Kinga vgre megnyugodott. A msodik gyerek bks, j tvgy, jl alv, de kiss visszahzd baba volt, s ilyen is maradt. A harmadik pedig – hogy a sors igazsgossgt elhiggyk –, igazi „harmadik gyerek”: knnyen kezelhet, bartsgos, vidm kisfi.
Persze nem vitatja senki, hogy a szlk szerepe s a krnyezet nem befolysolja azt, milyenn vlik a kisember, de a genetika fricskit nem vghatjuk sutba. Ezt tartsa szem eltt minden „knny eset” szerencss anyukja s apukja, amikor mellt veregetve osztogatja okos tancsait a nehezebb sors szlknek!
forrs. |