lland veszekeds, hajtps, egsz nap csak azt halljuk „anyu nem hagy bkn” s mr a hajunk kihullik a sok kiablstl. A tbbgyerekes anyukknak ez ismers, viszont sosincs nincs ks, hogy vltoztassunk gyerkceink kapcsolatn!

„Neki mirt szabad, ha nekem nem? „ Nem szll le rlam”, „Ez nem igazsg, hogy mindig n vagyok a rossz”… s mg sorolhatnnk a testvrek „hborjbl” a jl ismert lzungokat. Mr a hajunk gnek ll ezektl a mondatoktl. Nem tudunk elmenni velk nyilvnos helyekre sem, mert persze ezt nem csak otthon mvelik, neknk meg lesl a kpnkrl a br. Hol rontottuk el? Rossz szlk vagyunk? Tesszk fel magunknak a krdst. Pedig ha jobban odafigyelnk megnyilvnulsainkra, a helyzet sokban tud javulni.
Megfigyelsek szerint a legnagyobb rivalizls akkor llhat fenn, ha a kt gyerek kztt kt vnl kevesebb a korklnbsg, vagy ha a fiatalabb testvr lny, a nagyobb, pedig fi.
Kezdjk az elejn, amikor mg a kistestvr ton van, hiszen a ksbbi testvrkapcsolatban nagyon sokat szmt, hogyan vrta a nagyobb testvr az j csaldtagot. Clszer teht, ha mr idben felksztjk gyerkcnket a kistes rkezsre. Ne zdtsuk r egybl a glyahrt, fokozatosan szoktassuk a testvr gondolathoz. Mesljnk neki arrl, mi mindent csinlhatnak majd egytt, milyen j lesz, ha mindig szmthat majd r, hogy tudnak majd egytt jtszani. Ha mr ltszik a pocakunkon is, magyarzzuk el neki, hogy is ott volt, ha mr mozog a kicsi, mutassuk meg neki. Vrjuk vele egytt kzsen az j jvevnyt. Ksztsk fel, hogy eleinte sokat fog aludni, srni, vigyzni kell r nagyon – neki is! –, ahogy r is kellett, amikor mg ilyen pici volt.
|
A korklnbsgbl add problmkon is csak mi, szlk segthetnk. A rivalizlsok, fltkenysgek sokszor elfordulnak testvreknl. A kisebbik elnyomva rezheti magt a nagyobb testvrrel szemben, akinek mr sok mindent lehet, amit mg neki nem. A nagyobb, viszont hanyagolva rezheti magt, mivel az addig csak r irnyul figyelem mr megoszlik, ezrt fltkenysg alakul ki benne a kistestvrrel szemben. Ezt egyrszt az elbb mr emltett idbeli felksztssel megelzhetjk. Msrszt, ha elmagyarzzuk, hogy ez most egy olyan idszak, amikor a kicsi sok trdst ignyel, ahogy gy volt ez vele is. Vonjuk be aprbb feladatokkal, hogy rezze is fontos, gondoskodik a babrl, persze tnyleg csak aprbb dolgokat bzzunk r, s a felgyeletnkkel.
Amikor mr nagyobbak, nem szabad elfelejtennk, hogy mindegyikk kln szemlyisg, ezrt mshogy is kell bnni velk. Ne hasonltgassuk ket egymshoz, kerljk az olyan megjegyzseket, hogy „bezzeg a testvred!”, mert ezzel csak a feszltsget sztjuk kzttk s azt az rzst keltjk bennk, hogy sohasem vagyunk elgedettek velk, gy aztn ksbb azt fogjk hajszolni, hogyan is feleljenek meg elvrsainknak. Ezrt fontos, hogy beszlgessnk velk kln-kln, s tudassuk velk, hogy nem helyeseljk azt, hogy tlzottan is bizonytani akar, hiszen nincsen r szksg.
 |
Az idsebb gyereknl laztsunk is az elvrsokon, ne mindig t krjk szmon a csnytevs utn, lvn, hogy a nagyobb. gy akaratlanul is sokszor igazsgtalanul bnhatunk vele, a gyerekek igazsgrzete pedig hatalmas, s nem felejtik el, ha belegzolunk. Legynk krltekintek s kvetkezetesek, hallgassuk meg mindegyikjket, gy rzik, hogy mindannyian fontosak.
A fiatalabb testvrben kialakulhat az az rzs, hogy t kevsb hallgatjk meg, hiszen a kisebb, benne emiatt alakulhat ki tlzott bizonytsi vgy, hiszen a nagytest berelni kell. Ahhoz, hogy ezt elkerljk, fontos, hogy minden apr sikert is megdicsrjk, legyen az tanulmnyi, sportbeli, vagy akrmilyen teljestmny.
sszegezve teht, fontos, hogy belssuk, a gyermekeink kztti kapcsolat mennyire fgg attl, mi hogyan kommuniklunk velk, illetve mi szlk is egyms kztt. Mr a 80-as vekben elvgzett kutatsok is igazoljk, hogy a testvrkapcsolat sajtossgaira egyrszt kihat az, hogy az anya mennyire eltren figyel s kommunikl a testvrekkel, illetve, hogy anya s apa mennyire eltr nevelsi klnbsgeket hasznlnak gyerekeiknl.
forrs. |