Az alábbiakban összegyûjtöttem néhány tippet a babák és kisgyerekek szájápolásához, a majdani rendszeres fogmosás igényének kialakításához. Mindenekelõtt: játékossággal és rendszerességgel.
A baba születése után figyeljünk az általános higiéniára. Tegyük ezt azért is, mivel a jövõbéli fogszuvasodás majdani kialakulásában jelentõs szerepet játszó baktérium, a streptococcus mutans többnyire fertõzéssel kerül a csecsemõ, kisgyermek szájába. Kerüljük ezért az étkezésnél a közös kanalat, a *****ik lenyalását, zsebkendõbe tüsszentsünk, köhögjünk, stb.
A fogápolást kezdjük minél korábban. A fogak áttörésénél tiszta kezünkkel masszírozhatjuk az ínyt, lehûtött rágókát adhatunk, a kibújás után pedig steril, benedvesített gézlappal törölhetjük finoman át étkezések után az apró fogacskákat, az ínytõl kiindulva. A gyermekek minél korábbi szoktatása, és példamutatásunk javasolt az igényes szájápolás megalapozásához. Ne hivatkozzunk arra, hogy a kb. 3 éves korig kinövõ 20 tejfog úgyis kiesik, ráérünk majd a maradandókkal foglalkozni. Ez hibás szemlélet, mivel addigra már mindenki megszokná a lustaságot.
Fokozatos hozzászoktatás mellett, már egypár meglévõ fogacskánál elkezdhetjük a fogtisztítást fogkrém nélkül, hogy mi fogjuk és irányítjuk a puha (soft) fogkefét.
Használjunk antibakteriális, önfertõtlenítõ fogkefét (http://www.fogkefe.elsato.hu/gyerekkefek.html), ahol fogkefe fejét bevonó színtiszta ezüst természetes, és folyamatosan fennálló antibakteriális képességével pusztítja el a fogszuvasodásért felelõs streptococcus mutans-t.
Ez a baktérium a lepedéken kívül magán a hagyományos fogkefe fején is megtalálható, mivel a soron következõ fogmosáskor, a használattal elkerülhetetlen a felülfertõzés, különösen, ha a baba szájüregébe már bejutott a baktérium. Mivel az ezüst nem engedi a baktériumok megtelepedését és továbbszaporodását, ezzel az antibakteriális fogkefével maximálisan védhetjük a kicsi szájüregét, megelõzve a fogak elfeketedését is.
Legömbölyített puha szálú fogkefét válasszunk, ami gyöngéden masszírozza a fogínyt, így növelve annak rugalmasságát, az áttörõ fogak megfelelõ kifejlõdéséhez.
Az étkezéseket próbáljuk fogbarátan kialakítani (a baba ameddig lehet szopjon, adjunk sok gyümölcsöt, fõzeléket, tejterméket, kerüljük a tejes, gyümölcsleves, stb. *****isüveggel történõ elalvást, cukros teákat, édességeket, nassolást, tanítsuk meg a rágást, nyers zöldségek, gyümölcsök adásával, lassú evéstempóval).
Ha *****izik gyermekünk, fertõtlenítsük gyakran *****iját.
A fluoridos tablettával kapcsolatban kérjünk tanácsot védõnõnktõl és házi gyermekorvosunktól.
Ajándékként, jutalomként ne édességet adjunk (legyen ez inkább matrica, újság, színezõ, stb.). Ha a kisgyerek nagyon rászokik az édességre, lehetõleg ebéd után kapjon, vagy csak hétvégeken, ami után fogmosás következzen.
A biztosan járó kisgyerek már megkaphatja a fogkefét, és a tükör elõtt a hátuk mögött állva taníthatjuk õket a fogásokra. (Ne engedjük, hogy rágják a a kefét.) Az õ fogkeféiket is cseréljük ki három havonta, ill. betegség esetén elõbb is.
Tanítsuk meg az öblítést és a köpést is (arcfelfújás levegõvel, következõ lépcsõként kevés víz bevételével), amelynek megtanulása után vegyünk csak gyerekfogkrémet.
forrás. |