Szmos eltlettel kell az egygyerekes csaldoknak megkzdenik, mely igencsak megnehezti a gyereknevelst. Ma mr tudomnyosan bizonytott, hogy nem az egykesgtl lesznek az emberek nzk, knyeskedk, fukarok vagy lustk. A szlknek csupn alkalmazkodniuk kell az let adta helyzethez, s a nagycsaldoktl kicsit eltren kell nevelnik azt az egy szem csemett.
1. eltlet: Mind nz
Kemny leckt kapnak a nagycsaldban l gyerekek, hiszen nap mint nap megtapasztaljk, hogy az jonnan kapott jtkkal bizony a msik is jtszhat, s szinte minden percben meg kell harcolni a tulajdonjogrt. Az egykk viszont bksen elrakosgatnak a szobjukban, nem kell folyton frusztrldniuk, csatrozniuk. Az els leckt ltalban a blcsdben, vodban kapjk, s ez bizony rzkenyen rintheti ket. A tbbsg azonban hamar alkalmazkodik a helyzethez, s nem lesznek gbekiltan irigyek vagy nzk.
Tipp: Tantsuk ket osztozkodni!
Mutassuk meg a gyereknek, hogy miknt kell a kapott ajndkot megosztani, s utna krjk is szmon a leckt: a csaldi ebdnl krjk ki a rsznket a gyerek stemnybl vagy a csokoldjbl.
2. eltlet: Magnyra vannak utalva
Ez a fligazsg tbb mint szz ve szletett, amikor mg az volt a termszetes, hogy a gyerekek, mint az orgona spjai, gy sorakoztak otthon. gbekilt furcsasg volt az egyedli gyerek. Napjainkban viszont megvltozott a helyzet.
Ha valakinek kt vagy tbb gyereke van (testvre van), nagyon nehz elkpzelni az letet nlklk, s gy hajlamos arra, hogy az egykkre gy tekintsen, mintha k meg lennnek fosztva a testvreiktl. Pedig az egykk nem a hn szeretett testvreiktl vannak megfosztva, hanem csak azok lehetsgtl. Radsul sok dolog van, ami ezt ellenslyozza: soha nem nyomja el ket senki, s nem kell osztozni a szlk szeretetn. Az a gyerek, aki egyedl n fel a csaldban, ahhoz szokik hozz. Ugyangy jr kzssgbe, lesznek bartai, ksbb szerelmei, s ugyangy csaldot alapt majd ksbb. (s majd maga dnti el, hogy mennyire volt j az egykesg: egy vagy tbb gyereket vllal-e.)
Tipp: Legyen a gyereknek trsasga!
Amg a gyerek nem jr rendszeresen kzssgbe (blcsibe, oviba, iskolba), biztostsuk mi a szmra a trsasgot az unokatestvrek, keresztgyerekek, barti csaldok, meg persze a hasonl egykk kzl. Ms csaldok rendszeres ltogatsa csaldiass teszi a lgkrt, s gy nem kell a kicsinek azt reznie, hogy egyedl van.
3. eltlet: El vannak knyeztetve
Az els vekben az egykknek sokkal nagyobb az nbizalmuk, mint a sokgyerekes csaldban felnv trsaiknak. Ez a pozitvum azonban tcsaphat ellenkez irnyba, ha a kicsi megszokja, hogy mindig minden gy van, ahogy akarja. A helyzet ltalban akkor is megolddik, ha a szl semmit sem tesz, hiszen a tbbi gyerek hamar megtantja a kis zsarnokot, hogy az letben bizony msok is akarnak s el is rnek dolgokat.
Tipp: A pnztrca nem feneketlen
A legnagyobb hiba, amit a jmd szl elkvethet, hogy mindent megvesz egy szem gyereknek. Mert ht annyira szeretn, annyira akarja
mi meg gyis megengedhetjk. Mg ha gy is van, akkor is gondosan nzzk meg, hogy mire adjuk ki a pnznket. A gyerek tanulja meg, hogy a pnzrt meg kell dolgozni, s nem teljesl minden krs korltlanul. Ha pldul biciklit szeretne, ne szaladjunk nyomban a boltba a legjabb modellrt, hanem nzznk szt az ismersk kztt, nincs-e kintt kerkpr. Piacra, bazrba egytt is elmehetnk, alkudhatunk, hogy rezze a gyerek, a pnz nem magtl terem. Ha pedig ott a hn vgyott darab, de a gyerek mr rollerra vgyik, tudjunk nemet mondani.
4. eltlet: Tunyk s lustk
Mg a nagycsaldokrl az a kp l az emberekben, hogy ott folyton megy a mka s kacags, addig az egykkrl az a hr jrja, hogy nmn unatkoznak otthon. Esetleg az apjukkal hradt nznek
Tny, hogy a felnttek mr nem rkmozg gazfickk, akik minden szkre felmsznak, s egsz nap a kertben rohangsznak. Ez azonban mg nem jelenti azt, hogy az egykk csupn azrt, mert nem ltnak maguk krl csintalankod testvreket, lustk lennnek. Valsznleg kevesebb a mozgsterk, s emiatt mozgsignyk van, ezrt a felntteknek tudatosan oda kell figyelnik, hogy a kicsi sokat legyen a szabadban.
Tipp: Mindennap sta, jtsztr, motorozs!
Nha nagyon nehz kimozdulni. Kd van, fj a szl, felltzni is olyan bonyolult. De ne feledjk, ezt csak mi gondoljuk gy, a gyerekek minden vszakban remekl feltalljk magukat a szabadban. Legyen a napi menetrend rsze a sta, jtszterezs, biciklizs, ha esik, ha fj. Vgl is neknk sem rt egy kis friss leveg.
Tipp: Hzimunka az egyknek
Egy kistnyr, egy kis cssze elmosogatsa mg nem olyan nagy feladat. Emiatt hajlamosabbak vagyunk elvgezni mindent a gyerek helyett, pedig nekik is kell, hogy legyen ktelezettsgk, feladatuk a csald letben. Jelljnk ki feladatot a csemetnknek: portrls, asztalterts, rendraks
5. eltlet: Az egykk mind koravnek
A felnttek trsasga mg vletlenl sem unalmas a gyereknek. Sokat tanul a nagyoktl, hamarabb nll lesz, szellemileg ltalban gyorsabban fejldik kortrsainl. De ne essnk abba a hiba, hogy miniatr felnttknt kezeljk a gyereket: folyton vilgtrkpet nzegetnk, a frak letrl meslnk, s csakis Mozartot hallgatunk
Tipp: Bolondozzon ms gyerekekkel!
Szintn ktelez program az egyks szlknek, hogy ellenslyozzk otthonuk felnttes nyugodtsgt: vigyk a gyereket jtszhzba, ismers gyerekekhez, jtsztrre. Hagyjuk, hogy ms kicsikkel nfeledten jtsszon, ne akarjuk folyton irnytani, tantgatni.
Magunk dntnk az egykesgrl
Hogy egy, kett vagy ngy gyereknk lesz, azt magunk dntjk el. Ne gondoljuk nzsgnek, ha a krlmnyeinket, sajt vgyainkat figyelembe vve az egy gyerek mellett szavazunk. Mert ezt az egyet teljes szvvel akarjuk, vgyjuk, s ez a legfontosabb dolog a gyerekvllalst illeten. Ksbb, csak a gyerek miatt nem rdemes vltoztatnunk az llspontunkon, mert ez olyan lemondsokkal jrhat a mi rsznkrl, hogy balul sl el a dolog. Inkbb koncentrljunk arra, hogy nevelssel kikszbljk az egykesg htrnyait.
forrs. |