Minden csald letben, ahol gyerek van, elõbb-utbb eljn a pillanat, amikor a csald szemefnye rbred arra, hogy kutyt szeretne. Ilyenkor a szlõ, ha beadja a derekt, akkor szembesl egy rakat krdssel. Milyet? Honnan? Mennyirt? s egyltaln…
Az albbiakban, ebben szeretnnk nmi segtsget nyjtani.
Elsõ rnzsre olyan kzhelyek jutnak az ember eszbe, mint hogy kertes hzba kutya val, meg hogy a gyereknek a kutya a legjobb bbicsõsz, meg hasonl butasgok. Ezzel szemben a valsg az, hogy a kutya nagyon komoly felelõssg. Brmelyik kutya.
Ha kutyatarts mellett dntnk, akkor bizony tudnunk kell, hogy dntsnk alighanem htralvõ letnket befolysolni fogja. Mindegy, hogy mekkora, mindegy hogy fajtiszta-e. Tudnunk kell trezni – legalbb a dnts elõtt – annak felelõssgt, hogy olyan csaldtag kerl hozznk, melynek felttlen szeretetre bizton szmthatunk s „aki” ezltal erõsen kiszolgltatott is neknk. Taln gyermekes csaldoknak ez kicsit knnyebb.
Az elsõ szempont – vlemnyem szerint – hogy a gyermek elgg felnõtt-e ahhoz, hogy gondoskodni tudjon s akarjon egy kutyrl. Vajon gy lesz-e ez a jvõ hnapban is? s mi kszek vagyunk-e arra, hogy nhny hnap mltn, amikor a klyk mr nem annyira klyk, amikor mr elmlt az jdonsg varzsa, tvegyk gyermeknktõl mindazokat a feladatokat, mely a kutya tartsval jr – ha kell.
Dntttnk
Megszletett a dnts, leendõ kutynknak gazdja lesz. Ez az a pillanat, amikor megsokasodnak a krdsek. Kellene valami tmpont, hogy merre induljunk, hol tallunk informcit. Fajtiszta, pedigrs kutyt, vagy j lesz neknk a keverk is? Honnan vegynk s egyltaln vegynk, vagy befogadjunk? Hol is van az llatorvos? Mennyibe is kerl? Mennyit eszik? s mit? Kell-e stltatni? Ha kertes hzunk van akkor is? Kell-e neki kutyahz s ha igen, akkor mekkora? Vagy inkbb kennel? Elõbb kutya s utna a helye, vagy pp fordtva?
Mindenek elõtt rdemes magunkban tisztzni, hogy mit vrunk el a kutytl. Valamilyen kimondott, vagy kimondatlan cllal szeretnnk? Mi lesz a dolga? Lehet, furcsa krdsek, de ne feledjk! Dntsnk hossz vekre szl!
Ha keverk kutya mellett dntnk
Nyilvn szmos elõnye van a keverk kutynak… Itt van pl. mindjrt az ra. Meg a … … Mi is?
Elõszr is a keverk kutyk a legritkbb esetben rendelkeznek az egybknt fontos oltsi knyvvel, kaptak rendszeres orvosi elltst. Ezen fell, ha klykkutyt vsrolunk, vagy fogadunk be, akkor bizony lutri, hogy az a kutya milyen lesz. Mg azt sem tudjuk, hogy mekkora lesz majd ha megnõ. Ugyancsak nem tudjuk, hogy milyen a termszete. Lehet, hogy nagyszerû hzõrzõ lesz, de az is lehet, hogy nem fogja tolerlni a gyerekek „nyaggatst”.
Ezzel egytt – hiszem – hogy mg mindig jobb egy keverk kutyval lni, mint kutya nlkl. Ha yg dntnk, akkor ne legynk restek felkeresni a hozznk legkzelebbi llatmenhelyet! Itt rengeteg hasznos tanccsal el fognak bennnket ltni s segtenek kutyust is vlasztani. Sajnos, bõ a vlasztk…
Mr csak azrt is rdemes llatmenhelyet felkeresni, mert akik itt a kutyuskkal foglalkoznak, azok bizony ezt llatszeretetbõl teszik. Gondoskodnak rluk, elltjk betegsgeiket, srlseiket. s persze az is szempont lehet, hogy egy letet mentnk meg.
A kompromisszum
Sokan gondoljk azt, hogy j kompromisszum a fajtiszta kutya s a keverk kztt, ha trzsknyv nlkl vsrolnak egybknt fajtiszta kutyt. Szomor hr, de ilyen nincs.
A MEOE tenysztsi szablyzata alapjn a kiskutyk trzsknyvt, azok megszletstõl szmtott 10. napig meg kell krni. Azaz amikor mi megjelennk kutyagyben, akkor a kutyusoknak mr megvan a trzsknyvk. (A teljes igazsghoz hozztartozik, hogy van md e szably megkerlsre, de ha ebben a tenysztõ a kiskapukat keresi, akkor taln msban is. gy lehet „fajtiszta” Nmet Juhsz kutynk, mondjuk tacsi lbakkal.)
Azon is rdemes elgondolkodnunk, hogy a tenysztõ ugyan mirt adn neknk ide tredk ron trzsknyv nlkl a kiskutyt, ha egyszer a trzsknyv viszonylag alacsony adminisztrcis djrt (MEOE tag esetben ez 4,500.- Ft!) trzsknyvvel is eladhatja. Nyilvn nem ellensge a sajt zsebnek…
A fajtiszta kutya
Trzsknyvezett kutyt azrt j vsrolnunk, mert rgtn az elejn dntsi helyzetben vagyunk. Fentebb tisztztuk, hogy milyen elvrsaink vannak a kutyval szemben, nincs ht ms dolgunk, mint megkeresni, hogy mely fajta illeszkedik ezekhez az elvrsokhoz.
Ugyanis a trzsknyvezett kutyk fõbb tulajdonsgaikban megegyeznek. Hogy mik is ezek a tulajdonsgok, mind klsõ, mind pedig bensõ tekintetben, azt az gynevezett „Fajta Standard” rja le.
Innen tudhatjuk, hogy a kutyus ha megnõ mekkora lesz, hogy inkbb a hz õrzsre szletett, vagy a csald leendõ „bohct” tisztelhetjk benne. Ne legynk ht restek utnanzni – akr interneten.
Ha kivlasztottuk a fajtt
Miutn alaposan tjkozdtunk s eldntttk, hogy mi bizony Berni Psztort ltnnk szvesen a csaldban – mert ht ki tudna egy ilyen gynyrûsges, okos s megbzhat kutynak ellenllni – krlbell flton jrunk ahhoz, hogy leendõ kutyusunk gazditulajdonos legyen. Meg kell keresnnk azt a tenysztõt, akitõl megkapjuk csaldunk leendõ tagjt.
Itt kell nhny szt szentelnnk a „tenysztõ vagy szaport?” krdsnek. Vannak olyanok, akik kellõ gtlstalansggal s persze pnzhsggel minden kontroll nlkl gyrtatjk a kiskutykat. (Belertve az nkontrollt is!)
Ilyen helyeken az egyetlen szempont a pnz. Minl kevesebb befektetssel, minl nagyobb bevtel. Biztosan szmthatunk r, hogy ilyen helyeken nem kapunk szmlt, vagy szerzõdst, illetve fizets utn nem is ismernek bennnket. Persze akr mg trzsknyvet is kaphatunk – pont gy, mint ahogyan – mondjk – diplomt is lehet venni…
Abban is biztosak lehetnk, hogy az ilyen helyen a kiskutyk elltsa, tpllsa – fogalmazzunk finoman! – hinyossgokat mutat. Klnsen igaz ez az orvosi kltsgekre. Hogy ez mit jelenthet a ksõbbiekben, azt itt az anyukk s leendõ anyukk oldaln taln nem kell hangslyozni.
Hogyan ismerhetjk fel az ilyen helyeket? A vlasz sokkal egyszerûbb, mint azt elsõre gondolnnk. Elõszr is, ha knyelmetlen krdseket tesznk fel, akkor jobbnl jobb trtneteket tudnak elõadni. Ilyen pl. a trzsknyv nemlte is, melyre az egyik szoksos vlasz, hogy majd az egsz alomnak egytt, ha majd minden kiskutynak meglesz a gazdja. Ha elhisszk, akkor vrhatan a keznkbe soha nem fogjuk kapni.
Fontos segtsg az is, hogy krbenznk. Ha olyan krlmnyeket tallunk, amelyeket magunk is elfogadhatnak tartunk, akkor nagy valsznûsggel j helyen jrunk. Ha nem tudjuk megnzni a kutyusok helyt, akkor meg annak oka van. Nem tvedhetnk nagyot, ha azt gondoljuk, hogy olyan krlmnyek kztt tartjk a kutykat, ami miatt mi szgyenkeznnk.
Tenysztõt keresnk
Az internet korban ez igazn nem okozhat problmt. De persze ott a papralap internet is. :-) Kt dolgot azonban vegynk figyelembe! Egyrszt mi nem vagyunk tenysztõk, teht nincs viszonytsi alapunk sem. Ezen azonban knnyen segthetnk! Ne legynk restek s keressnk fel tbb tenysztõt is. Tjkozdjunk, mrlegeljnk, majd azt kvetõen dntsnk.
A msik tancs, amit rdemes megszvlelnnk, az nem ms, mint hogy prbljuk megkeresni a fajta tenysztõinek egyeslett. Az esetek tlnyom tbbsgben van ilyen. Krjnk tõlk btran segtsget! Segteni fognak, ajnlanak tenysztõket s ms krdseinkre is vlaszt fognak adni.
Mit krdezznk a tenysztõtõl
Amit magunktl is megkrdeznnk, ahhoz nem kell tancs. Ennyi pedig elg is. Nagy valsznûsggel inkbb a tenysztõ fog bennnket krdezgetni. Ugyanis nem szeretik akrhov eladni a kutyusokat. Tudni szeretnk, hogy j helyre kerlnek. Mg az is kiderlhet, hogy nem ez a fajta val neknk.
Elhozzuk a kiskutyt
Gyakorta felmerl a krds, hogy mikor hozhatjuk el a kiskutyt. Ez a vlasztott fajttl fggõen vltoz lehet, de jellemzõen a 8-10 hetes kor az, amikor a kezdeti oltsokat a kutyus megkapta, amikor a fregtelentsen tesett.
Ha esetleg eddig nem tettk meg, akkor itt az ideje, hogy tjkozdjunk hogyan tplljuk, mennyi idõnk van az llatorvos felkeressig, mikor esedkes a kvetkezõ olts? (Ha lelkiismeretes tenysztõt talltunk, akkor Õ mr ezeket bizony elmondta, ha krdeztk, ha nem.)
rdemes mg korbbi ltogatsaink alkalmval vinnnk magunkkal valamit, amit betehetnk az alomba, hogy tvegye annak szagt. Kutyusunk j krnyezete nem lesz annyira ijesztõ szmra.
Clszerû, ha elõzetesen egyeztetnk a tenysztõvel, hogy mikor rdemes a kutyusrt mennnk. Nem j, ha pp teli a hasa, mert megviselheti az utazs. Minket meg a takarts. rdemes gy idõztennk dolgainkat, hogy az j jvevnyt htvge elejn hozzuk el, hogy az egsz htvgn vele tudjunk foglalkozni. Ne feledjk, hogy „Õt” pp most szaktottk el a csaldjtl!
Ha mindezekkel megvagyunk, nincs ms htra, mint a mindennapok gondoskodsa, rme.
Vgezetl jusson esznkbe Antoine de Saint-Exupry, a kis herceg-bli blcsessge:
„Te egyszer s mindenkorra felelõs lettl azrt, amit megszeldtettl.”
forrs. |