Nagy szerencse s risi segtsg, ha a nagyszlk szvesen vigyznak az unokra. Az eltr nevelsi elvek azonban sok csaldban okoznak konfliktust. Az alapvet dolgokban rdemes megegyezni, nehogy egy elkanszodott gyereket kapjunk vissza a sznid vgn.

Amikor nyron bezr az iskola s a voda, nagy megknnyebbls, ha a nagyszlknl hagyhatjuk a gyereket. Ha ideje s ereje engedi, a legtbb nagyszl rmmel kiveszi rszt unokja nevelsbl. Szinte termszetes: az apa s az anya tvolltben az unoka kihasznlja az alkalmat, hogy neki most mindent szabad.
A nagyszlk knyeztet szeretetnek szinte semmi sem szabhat hatrt, alig van olyasmi, amit a gyerek nmi ravaszsggal ne tudna elrni. rthet a nagyszlk rme, hogy vgre csak az vk az unoka. Ha megengedik neki, hogy tovbb tvzzen vagy tbb fagyit egyen, mint ltalban, az mg nem bn. A gyerekek tbbsge ettl nem vltozik meg, hiszen pontosan tisztban van vele, hogy otthon mindez tilos.
Dr. Almsi Kitty klinikai szakpszicholgus szerint a knyeztets megengedhet, ha olyan terletekre vonatkozik, amelyek elfogadottak a szlk szmra is. Ha a szl nem ellenzi az esti tvnzst, akkor elfogadhat, ha a nagyszl egy picivel tovbb engedi fennmaradni a kicsit. Az evsre is ugyanez vonatkozik: egy szl sem lehet dhs azrt, ha a nagyi stit ad az ebd vgn, viszont azrt igen, ha a gyerek az lland dessgevs miatt nem eszik ftt telt.
Ha alapvet nevelsi krdsekben nem egyezik a vlemnyk a nagyszlkvel, azt azonban mr rdemes szv tenni. Termszetesen az ilyesfajta beszlgetsek szerencss esetben nem a gyerekek eltt zajlanak. Ha a nagyszlket az unoka fle hallatra kritizljk, azzal teljesen sszezavarhatjk a kicsit. Ilyenkor a gyerek gy rezheti, hogy vlasztania kell azok kztt, akiket egyformn szeret. Ugyangy a nagyi se brlja nyltan a szlt, ezzel ugyanis megtpzza a tekintlyt. Ngyszemkzti beszlgets sorn kell tisztzni, mi az, amit mindenkppen egyformn kell csinlni.
Dr. Almsi Kitty szerint alapveten nem a szlknek kell egyetrteni a nagyszlkkel, hanem fordtva. Hiszen ez mr egy j csald, j rtkrenddel, szoksokkal. Ebben mr a szlk hatrozzk meg, mi a j s mi nem, s ezt a nagyszlknek is el kell fogadniuk, ha j kapcsolatot szeretnnek. Fontos, hogy minden lnyeges terletet tbeszljnk, mieltt elszr hosszabb idt tlt a nagyszlknl gyermeknk, s klnsen a napi ritmus (evsek, alvsok idpontjai, tisztlkodsi szoksok stb.) egyeztetse elengedhetetlen.
A nagyszlknek sokszor nagy hatsuk van az unokra, azonban a szlkhz fzd viszonyt ez soha nem tudja fellrni. Meglhet a gyermek a nagyszlvel egy nfeledt nyri sznidt, lvezheti a knyeztetst, utna mgis szksge van r, hogy visszatrhessen a szleihez, hiszen szmra elssorban k jelentik a biztonsgot.
A nagyszlktl val eltilts ltalban a gyermek rovsra megy, ezrt csak a legszlssgesebb esetben elfogadhat. Ha a nagyszl nem hajland elfogadni a nevelsi alapelveket, s nem tartatja be a megbeszlt napi ritmust mg megkzeltleg sem, csak egy-egy napra, esetleg htvgre maradjon szli felgyelet nlkl a gyermekkel.
forrs. |