A cssz-msz, ksõbb futkroz s labdz kisgyerek ezekkel a mozgsokkal nem csupn a testt gyesti, hanem az agyt is csiszolja. Az let elsõ veiben elsajttott fizikai kszsgek, kihatnak a ksõbbi szellemi teljestmnyre.
A tudsok mg j tz vvel ezelõtt is egszen msknt kpzeltk el az agy kifejlõdst az egyes embereknl. A genetikai rksg meghatroz mivoltbl kiindulva feltteleztk, hogy mindenki elõre beprogramozott agytekervnyekkel szletik.
Ma mr sokkal rnyaltabb kpnk van mindarrl, ami a koponynkban trtnik, mivel a nagy felbonts szmtgpes tomogrfok (PET) a sejtek szintjig kpesek lttatni az agyi folyamatokat.
A mai llspont szerint egy kifejlett agy szzmilli idegsejtet tartalmaz. Ezek egymshoz kapcsoldva hozzk ltre azokat a bonyolult funkcit, amibõl az emberi magatarts sszell. Minden idegsejt tbb ezer msik idegsejthez kapcsoldik, s gy rintkezsek trillii keletkeznek. Az idegsejtek kztti hlzat hossza tbb, mint szzezer kilomter.
Az let fenntartshoz szksges legfontosabb agyi "ramkrk", amelyek a lgzsrt, a szvmûkdsrt, a belsõ szervek irnytsrt, a reflexeinkrt felelõsek, valban velnk szletettek, de a finomabb funkciinkhoz szksges agyi ideghlzat a krnyezetbõl rkezõ ingerek hatsra alakulki. Az emberi agy felptse csak ezeknek a klsõ hatsoknak a rvn teljesedik ki.
Az let elsõ veiben a mozgs s az rzkszervi benyomsok adjk azt az ingertmeget, ami az jszltt agyt folyamatosan "rleli". Az idegsejtek kztti kapcsolatok, a szinapszisok erõssgt s bonyolultsgt ezek a tapasztalatok hatrozzk meg.
Azok a kapcsolatok, amelyeket nem aktivizlnak, nem hasznlnak eleget vagy gyengk, egyszerûen elsorvadnak, ppgy mint egy fa gyenge gai. Ha viszont a neuronok sokat vannak "edzsben", akkor az agyba val integrltsguk, a sajt ramkreik bonyolultsga fokozdik.
Az agykutatk msik nagy felfedezse a kzelmltbl az n. idõablakok megismerse. Kiderlt, hogy csaknem mindenfontos kszsgnek s kpessgnek van egy klnsen alkalmas tanulsi peridusa, ezt hvjk idõablaknak. Ha ezt a gyerek valamilyen okbl elmulasztja, akkor az agyban az adott funkcihoz szksges ideghlzat nem fejlõdik ki teljes terjedelmben. Ez nmagban mg nem jelenti azt, hogy fogyatkos lesz a gyerek, br szlsõsgesen htrnyos helyzetben, amikor nem kapja meg a szksges klsõ ingerek, lmnyek minimumt sem, mg ez is elõfordulhat.
Ezen ismeretek birtokban a szlõk sokat tehetnek azrt, hogy gyermekeik agyfejlõdst serkentsk. Nem klnleges okost feladatokrl van sz, hanem csupa olyasmirõl, aminek ltszlag nem sok kze van a ksõbbi rtelmi kpessgekhez.
Az let elsõ kt vben az elsõdleges, n. motoros mozgs tkletestse jrul hozz leginkbb a megfelelõ agyi hlzat fejlesztshez. Ennek rdekben a gyereknek minl tbb, az egsz testet ignybe vevõ mozgsra van szksge: mszsra, kapaszkodsra, ugrsra, tsre, dolgok elkapsra, gurtsra, egyenslyozsra stb.
A kisgyerek jtk kzben a finomabb izmai feletti kontrolljt fejleszti, ez teszi majd lehetõv az rst s a rajzolst, s ltalban a kz munkra val hasznlatt. Az iskolskorban kialakul,elsõsorban az olvasst akadlyoz diszlexia egyik lehetsges oka pp a finommototoros mozgsok rendezetlensge, fejletlensge.
forrs. |