A kistestvr rkezse mindenkinek rm, de van valaki, aki nehezen birkzik meg vele. Eddig a nagyobb testvr volt a kzpont, most pedig ott van anyu karjban egy bõgõmasina, s mindenki csak vele foglalkozik. Ez persze sarktott kp, hiszen j esetben az desanya mr a vrandssg alatt felksztette elsõszltt gyermekt a jvevny rkezsre. Elmeslte, milyen picike lesz, s milyen sokat alszik majd, s elmondta neki: majd õ is megsimogathatja, megfoghatja. Akrmennyire is jl sikerl azonban felkszlnie a nagynak, akkor is szinte elkerlhetetlen, hogy – legalbbis az elsõ idõszakban – fltkeny legyen a kisbabra.
Amikor megszletik a baba, a nagyobb gyereket mindenkppen
be kell vonni
a kicsi krli teendõkbe, sõt mg a hztartsba is, annak ellenre, hogy ez a hatkonysg rovsra megy. De gondoljanak bele, õ veken keresztl kizrlagos sttuszt lvezett a csaldban, õ volt a centrum, krltte forgott minden. Semmikppen sem szabad azt hinnie, hogy a szlei mr kevsb figyelnek r, esetleg nem szeretik õt gy, mint rgen.
A hiszti
A gyermekpszicholgus meggyõzõdse szerint hisztirohamok akkor vannak, ha a gyerek ltja, hogy elr velk valamit. Az egyetlen j megolds ilyenkor, hogy megprbljuk lelltani, s kvetkezetesen nem engednk neki, egyszer sem. Mg akkor sem, ha nem otthon, hanem mondjuk bevsrls kzben, vagy ismerõsk elõtt tr r a hisztizhetnk. Ha a gyerek ltja, hogy semmit sem r el ezzel a mdszerrel, abbahagyja.
Radsul a hiszti bizonyos esetekben lehet fiziolgiai eredetû is. A gyerekek nagyon knnyen kiszradnak, ez is okozhat nyugtalan, kezelhetetlen viselkedst. Az pedig mg inkbb, ha dessget – s mst nem – evett a hiszti elõtt egy-msfl rval. rdemes a nyalnksg utn egy rval adni mg harapnivalt a gyerkõcnek, gy megelõzhetjk, hogy leessen a vrcukra, s hisztis rohamot produkljon.
|
A helyes viselkeds irnyba gy terelhetjk, ha minl tbb pozitv visszajelzssel bztatjuk, ha valamit jl csinl. Ha akarva-akaratlanul rosszul bnik a kistestvrvel, semmikppen sem szabad rripakodni, hogy õ rossz testvr. A legjobb pozitv alternatvt mondani, hogy legkzelebb hogyan csinlja. Ha durvn nylna a testvrhez, mondjuk inkbb neki azt, hogy a testvre mg pici, s simogatni kell. Elmeslhetjk, hogy õ is ppen ekkora volt, õ is ennyit aludt ennyi idõs korban. Ha viszont jl csinl valamit, pldul: gyesen fogja meg a babt vagy megpuszilja, dicsrjk meg, milyen kedves s jszvû is õ. Ezzel ugyanis az identitsa is alakul, s nem azt fogja hinni magrl, hogy gyetlen s buta; ppen ellenkezõleg.
Baktay Gizella szerint nagyon fontos, hogy a szlõk gy kommunikljanak egymssal, hogy a nagyobbik gyerek is megrtse, gy beszlgessenek, mintha azt a nagyobb gyereknek mondank, ezzel is erõstve benne azt az rzst, hogy õ mr nagy s okos, s a szlei nem hanyagoljk el, sõt nagyon fontos dolgokba avatjk be.
Nagyot hibzunk, ha a gyerekeket sszehasonltjuk, s pldaknt lltjuk õket egyms el. Ha azt mondjuk, „nzd, a Pannika milyen szpen jtszik, Andriska, te @@START_COMMENT kep vege @@END_COMMENTmeg mindent sztrombolsz, csnyn jtszol”, nem valsznû, hogy szeretni fogja a testvrt.
A kezdeti fltkenysg, ha megfelelõen irnytjuk, s j szerepeket nyjtunk a gyereknek, egy idõ utn megszeldl. Kvetkezetessg, bevons, tudatos irnyts. Ha ezeket meg tudjuk valstani, elmlnak a hisztirohamok, s a gyerekek is jl kijnnek majd egymssal.
Nagy Ramna
Forrs: Nõk Lapja Cafe |