Fischer Eszter
A npmese s a gyermeki tudattalan
Bruno Bettelheim mesertelmezse
A npmese klnleges helyet foglal el az irodalmi termkek sorban. Szinte olyan, mintha nem is az ember, hanem kzvetlenl a termszet mûve volna. Az vszzadok sorn ltrejtt s fennmaradt, szmtalan ember nyomt hordoz trtnetekben valami nagyon ltalnos, rk rvnyû igazsg kristlyosodik ki. Mindaz, ami nem fontos, ami esetleges, ami nem igaz, ami rdektelen, ami nem idõtll: lekopott, lecsiszoldott rluk. Csak az maradt meg, ami kortl s egyni tulajdonsgoktl fggetlenl mindenki szmra rvnyes s ltfontossg.
A npmesket vgtelen gazdagsguk miatt sok szempontbl lehet elemezni, vizsglni. A pszicholgust fõknt az foglalkoztatja, hogy a meskben milyen mlysges llektani igazsgok fogalmazdnak meg. A mesk (a npmesk) pszicholgiai jelentõsgvel, gyerekekre gyakorolt hatsval foglakozik Bruno Bettelheim A mese bûvlete s a bontakoz gyermeki llek cmû kivl knyve.
Bettelheim magyarzata szerint a mese a szimblumok nyelvn szl a hallgathoz. Kzvetlenl hat a tudattalanra, nyelve a tudattalan nyelve, vilga a tudattalan vilga. Mr a mesk jellegzetes nyitmondata - "hol volt, hol nem volt, hetedhtorszgon is tl" - azt jelzi, hogy a trtnet nem itt s most, nem a relis vilgban, hanem egy msik kzegben jtszdik, ahol ms szablyok, ms trvnyek rvnyesek. De a mesk, br trtnseik a valsgnak ellentmondanak, mgis "igazak", mert szimbolikusan alapvetõ igazsgokat fejeznek ki. Ezeket a szimblumokat nem szksges tudatosan megrteni - sõt nem ktsges, hogy a mesemondk s a mesehallgatk ezt nem is ignylik, ilyesmire nem is gondolnak -, de a npmese szimbolikus igazsgtartalma mgis elri a tudattalant, s ott jtkony hatst fejt ki.
A mese vilga mgikus, nem racionlis. Olyan, mint a kisgyermek s a tudattalan. Csodk trtnnek benne, a trgyaknak, llatoknak tudatuk s lelkk van, brmi, mg a hall is visszafordthat, sõt lõ s lettelen kztt eleve sem les a hatr. Minden vilgos, egyrtelmû, nincsenek rnyalatok, fokozatok, ktrtelmûsgek. A belsõ tulajdonsgok ugyanolyan szlsõsgesek, mint a klsõk (valaki vagy gynyrû, vagy irtztatan csnya; vagy jsgos, vagy hatrtalanul gonosz). A mese kzege ezrt olyan otthonos, szinte magtl rtetõdõ a mgikus gondolkods szintjn ll gyerek szmra, annak ellenre, hogy a mai gyerek lete alig valamiben emlkeztet a mesehõsk krlmnyeire.
A mese a tudattalan szimblumaival dolgozik. A gonoszsg csnya boszorkny, a segtõ jindulat gynyrû tndr, a llek mlynek vad szenvedlye fenyegetõ vadllat kpben jelenik meg. A mesk a maguk trgyilagos, egyrtelmû mdjn nyltan szlnak az emberi llek stt, veszedelmes oldalairl: az irigysgrõl, a fltkenysgrõl, az uralomvgyrl, a fktelen szenvedlyekrõl. Az retlen kisgyerek belsõ vilga kaotikus; vad, fkezetlen, egymsnak ellentmond indulatai szinte sztfesztik, ami risi szorongst kelt benne. Felnõttknt mr nagyon nehz elkpzelnnk, hogyan rezheti magt egy hrom-ngyves kisgyerek. De azrt az gynevezett hisztirohamokon, dacreakcikon mindenki lthatja, milyen parttalan dht tud tlni a gyerek, ha akarata brmilyen oknl fogva akadlyba tkzik; milyen pusztt haragot rezhet ppen azok irnt, akikre a leginkbb rszorul, s akiket mskor a legjobban szeret. Mennyire pillanatok alatt tud tvltani a legnagyobb boldogsgbl a legnagyobb ktsgbeessbe; milyen vgletesen, szorongatan elhagyatottnak s magnyosnak rezheti magt, ha akr csak rvid idõre is idegenek kztt marad.
A kisgyerek tehetetlenl hnydik indulata hullmain. Nincs mg eszkze, nincs mg tudsa ahhoz, hogy rzsviharain uralkodni tudjon. Nincs elg tapasztalata trrõl s idõrõl, hogy tudn: a bajok meg fognak szûnni, a kellemetlensgek nem tartanak rkk. Fõknt azt nem tudja, hogy õ maga is tehet ellenk valamit. Ahogy a csecsemõ hsge azrt is olyan knz, mert fogalma sincs, hogy ez a szrnyû rzs idõvel - amikor enni kap - meg fog szûnni, ugyangy rzi a kicsit nagyobb gyerek is minden bajt rk rvnyûnek. Sajt indulatai azrt is tltik el szorongssal, mert rzi fktelen sodrsukat. Mgikus elkpzelsei miatt nem is tud igazn klnbsget tenni kvnsg s cselekedet kztt; megrmlhet, ha haragja mltval arra kell gondolnia: mi lesz, ha dhdt tkai, rossz kvnsgai beteljeslnek.
A mesk vilga mintha a gyermeki lelket kpezn le. Tele van kegyetlensggel, fktelen, vad indulatokkal. A gyermeket paradox mdon mr ez is megnyugtatja. Hiszen knnyen rezheti gy: egyedl neki vannak ilyen gonosz rzsei. Csak õ olyan szrnyeteg, aki kpes gyûllni az anyjt, mert az, mondjuk, testvrnek ad igazat egy veszekedsben. Vagy azt kvnja, hogy apja soha tbb ne jjjn haza, hogy rkk kettesben maradhasson az anyjval. Ilyen kavarg, ellentmond rzsek ltenek testet a mesefigurkban s a mese trtnseiben is. A gyerek knnyebben el fog igazodni sajt rzseiben, ha a mese segtsgvel kln tudja vlasztani s meg tudja ragadni pl. a vadsgot a vadllatok figurjban, a gonoszsgot a mostoha alakjban, a fltkenysget az irigy s rosszakarat testvrek trtnetben s gy tovbb. s egyltaln tudomsul veheti, hogy ilyen rzsek lteznek, hozz tartoznak az emberi termszethez.
A mese azonban nem csak felmutatja, hogy mi minden lakozik az emberi llekben. Bettelheim szerint a npmesk mindig az let nagy krdseivel foglalkoznak, szimbolikus formban. s ami klnsen fontoss teszi a gyermekek szmra: a npmesk tmja ltalban az az letszakasz, amely a felnvssel, az rett szemlyisg megszerzsvel zrul. A legtbb mese gy kezdõdik, hogy a mesehõsnek egy hossz, boldog, viszonylag esemnytelen idõ utn valamilyen oknl fogva el kell hagynia otthont, vndortra indul. Ez azt szimbolizlja, hogy a felnõtt szemlyisg kifejlesztshez elengedhetetlen, hogy az ember szaktson a gyerekkorval, szaktson gyermeki fggõsgvel, brmilyen boldogan lt is benne odig. Ki kell lpnie a klvilgba, s sajt kezbe kell vennie a sorst, mert csak gy tallhat nmagra. A mese elismeri, hogy a felnõtt vls igen nehz, veszedelmeket, buktatkat magban rejtõ folyamat - ezt mutatjk a veszlyek, melyekkel a mesehõsnek vndortjn meg kell kzdenie. De egyben azt is megmutatja, hogy a veszedelemmel val szembenzssel, btorsggal, erõfesztssel sikeresen clba lehet jutni. Szmos mese vgzõdik gy, hogy a mesehõs sok viszontagsg utn megkapja a kirlysgot s a legszebb kirlylnyt. A kirlysg Bettelheim rtelmezsben az rett felnõttsget jelkpezi. Kirly az, aki kpes sajt lelke birodalmban uralkodni, aki nincs tbb msokra rszorulva, aki lett felelõsen tudja irnytani. Az rett szemlyisg msik mutatja a felnõtt prkapcsolat. Ezrt fejezõdik be a meskben brzolt rsi folyamat a kirlysggal s a hzassggal.
Az egyes mesk a felnõtt vls ms-ms nehzsgeit s buktatit brzoljk. Pldul az gynevezett llatvõlegny tpus meskben a hõsnõnek valamilyen viszolyogtat llathoz kell frjhez mennie, aki ksõbb gynyrû frfiv vltozik. Bettelheim szerint a taszt llat az retlen kislny szexualitstl val viszolygst jelenti meg. Ahogy a kislny rett vlik a felnõtt kapcsolatra, a csf llat emberr vltozik. Az rett nõ szmra a szexualits nem llatias, ijesztõ s undort, hanem szp s emberi; a szerelem hatsra vonzv, gynyrûv vltozik az, ami rzsek nlkl csak undort s flelmet vlt ki.
A belsõ rs fontossgt fejezi ki Bettelheim szerint a Csipkerzsika is. Az idõ, a fejlõds megllthatatlan, tantja ez a mese. Hiba szeretnk a szlõk meggtolni, a leny serdlse mindenkppen bekvetkezik. Tizent ves korban a kislnyban felbred a kvncsisg, s egy titokzatos szobban megszrvn magt vrezni kezd - Bettelheim magyarzata szerint ez a szexulis rs jelkpe. De a serdls megindulsval a gyermek mg nem rett a felnõtt kapcsolatra. Mg t kell esnie egy belsõ, rzelmi rsen, s ehhez magnyra, nmagba fordulsra van szksg. Ezt fejezi ki a szzves lom s az thatolhatatlan tskefal. De az lom nem ttlensget jelent. Amikor Csipkerzsika belsõleg felkszl a felnõtt kapcsolatra, a tskefal megnylik, s tengedi a kirlyfit. Ez a kirlyfi semmiben sem klnbzik az elõzõktõl, akik elpusztultak a tskefalban. Csak jkor rkezett, mutatvn, hogy nem kell aggdni s a dolgokat siettetni: ha a belsõ felttelek adottak, a leny felbred tetszhalott llapotbl, s kpes lesz rett kapcsolatokra.
A mesk egyszerû, trgyilagos szavakkal szmos slyos emberi problmt jrnak krl. A Hfehrkben anya s lnya rivalizcija jelenik meg. Az anya figurjt a mese ketthastja: a j, pozitv rzsek a korn meghalt desanya, a negatv, ellensges rzsek a mostoha alakjban jelennek meg. Ez a kettvlaszts gyakori a meskben. A gyerek szmra elviselhetetlenl ijesztõ, hogy ugyanaz a szemly egyszer j, egyszer rossz, egyszer szeretetet, egyszer gyûlletet rznk irnta. Ktfle, egyelõre integrlhatatlan rzst jobban tudja kezelni, ha kt szemlyre vettheti ki. (Magam is emlkszem, hogy gyerekkoromban, ha anym haragudott valamirt s veszekedett, az volt az rzsem, hogy ez egy msik ember. Nem az, akit szeretek. Ilyenkor csak arra vrtam, hogy mikor vltozik mr vissza. Elkpzelhetetlennek tûnt, hogy ez a kellemetlenl s ijesztõen kiabl alak ugyanaz lenne, aki mskor olyan kedves.) Az anyafigurbl, Bettelheim szerint, tulajdonkppen csak lczsbl lesz mostoha: azrt, hogy a vele val rivalizci ne ingassa meg a gyerek biztonsgrzethez nlklzhetetlen j viszonyt az anya pozitv oldalval. (A mesk persze mindig sokrtegûek: ez az rtelmezs nem azt jelenti, hogy a mostohatrtneteknek ne lenne ugyanakkor kzk a valdi mostohaproblmkhoz is.) Hfehrke mostohja a rivalizci anyai oldalt mutatja. A hi, tlzottan nmagra irnyul felnõtt nõt megrendti, amikor nõi vonzereje, szpsge kezdõdõ hanyatlsval egy idõben addig jelentktelen gyereklnya vonz nõv fejlõdik. A sajt hzban feltmadt vetlytrs (aki a mesk tlz stlusban fogalmazva "szzszor szebb" nla) mintha ltezsben fenyegetn, elviselhetetlen szorongssal tlti el. A mese megmutatja, hogy remnytelenl tnkreteszi magt, vagyis slyosan megbûnhõdik az, aki kptelen rivalizcis feszltsgt kezelni, aki enged az ebbõl a helyzetbõl tmadt gyilkos indulatainak. De a mese csak a felnõttekkel ilyen szigor. A fõhõs, a gyermek elõtt mindig nyitva ll az t, hogy sajt erõfesztssel s a veszlyeket, a nehzsgeket vllalva kikerljn a kezdetben megoldhatatlannak ltsz konfliktusok erdejbõl.
A mese sokszor indul ki olyan alaphelyzetbõl, mely minden gyermek szmra ismerõs. Pl. az n. Tkfilk-tpus meskben a fõhõs kt idõsebb testvre mellett ostobnak, gyetlennek szmt. A mese vgre mgis õ az, aki nagy tetteket hajt vgre, s erõsebb, gyesebb testvreit tlszrnyalva r a clba. Mirt van az, hogy Tkfilkval minden gyermek azonosul, fggetlenl attl, hogy õ maga hnyadik a testvrsorban, s hogy gyermeki letben sikeres vagy sikertelen? Bettelheim szerint a kt idõsebb, gyesebb testvr a tudattalan szmra a szlõket jelkpezi. A gyerekkel egytt lõ kt felnõtt, a szlei, mindenkppen sokkal tbbet tudnak nla. A szlõk mellett minden gyerek "harmadik", s brmilyen gyes is, hozzjuk kpest tkfilk. Hiszen mindazzal, ami a szleinek nem jelent problmt, neki nap mint nap meg kell kzdenie, s gyakran az az lmnye, hogy behozhatatlan htrnyban van. Ha csak arra gondolunk, mit jelent egy kisgyereknek a cipõjt bektni, vagy egy szelet kenyeret levgni, be kell ltnunk: nem tlzs, hogy minden gyerek szmra nyomaszt s frusztrl sajt kicsisge s viszonylagos gyetlensge. Az ilyen mesk vigasztalst s gretet tartalmaznak: Tkfilk fejlõdni fog, s ha vllalja a fejlõdssel jr kockzatokat s erõfesztst, tlszrnyalhatja a nla kezdetben annyival tbbet tud vetlytrsait. Bettelheim szerint ezek a mesk a szlõkre vonatkoz rzseket azrt toljk t a nagytestvrekre, mert a szlõ legyõzsnek vgya tlsgosan ijesztõ volna. Br a gyermek tudattalanul vgyik arra, hogy legyõzze szleit, ugyanakkor fl is ettõl: hiszen szleire, szlei vdelmre rszorul. Hogyan tudnk õt megvdeni olyan lnyek, akiket õ maga legyõzhet? De a nagytestvrek legyõzsvel kilheti ezt a vgyt, s megmaradhat szmra az a j rzs, hogy szleire minden krlmnyek kztt szmthat.
Bettelheim hangslyozza, hogy a mesk jtkony hatsukat akkor tudjk a leginkbb kifejteni, ha csonktatlan, vltozatlan formban jutnak el a gyerekhez. A npmesk minden elemnek jelentõsge van. Ahogy rtelmetlen egy cseppkõbarlangot faragssal mg szebb tenni, gy nem vrhat, hogy egy mesn a farigcsls javtani tudjon. A javtsok, vltoztatsok sokszor a mese meg nem rtett mondanivaljnak meghamistshoz, felvizezshez vezetnek. Bettelheim meggyõzõ pldja erre A hrom kismalac cmû mese. Ebben a mesben a malacok hzat ptenek, hogy a farkas elõl vdve legyenek. A legkisebb kismalac trelmetlensgben szalmahzat pt, a kzpsõ kismalac valamivel erõsebb fahza sem nyjt vdelmet a farkassal szemben. Csak a legidõsebb kismalac gondosan ptett kõhza kpes a farkast tvol tartani. A mese eredeti formjban a farkas a kt fiatalabb malacot felfalja, csak a legidõsebb marad letben. Mivel alighanem tl kegyetlennek rzik a kt rtatlan, csak kiss lustcska kismalac hallt, a mest gyakran megszeldtett vltozatban kzlik: a kt kismalac befut testvrk erõsebb hzba, s gy egytt megmeneklnek a farkastl. Bettelheim szerint gy azonban a mese szimbolikus mondanivalja srl. A hrom kismalac ugyanis hrom fejlõdsi stdiumot testest meg. Valjban nem hrom klnll lnyrõl, hanem egyetlen lny fejlõdsrõl van sz. Ezrt van az, hogy a meskben szokatlan mdon itt a legidõsebb kismalac r clhoz. Az elõzõ stdiumokon tl kell lpni (ezt fejezi ki az retlen szintet jelkpezõ malacok pusztulsa), s a fejlett stdiumot elrt, elõrelt, a frusztrcit elviselni kpes szemlyisg meg tud kzdeni a farkas ltal szimbolizlt veszllyel. Ugyangy, ha a gyermeket kmletessgre akarjuk nevelni, s elhagyjuk a meskbõl a gonosz gyakran brutlis, szinte szadista pusztulst, tulajdonkppen csak zavart okozunk. A gyerek szmra a gonosz pusztulsa a gonoszsgnak mint olyannak a legyõzst jelenti, bizonyos szempontbl a sajt letben, a sajt lelkben. A mese azt tantja, hogy kellõ erõfesztssel le tudjuk gyõzni sajt dmonainkat, s szemlyisgnk integrlsval, j hajlamaink segtsgvel elrhetjk cljainkat az letben. Ezt a jelkpet zavarja meg, ha a gonosz megtesteslst klnll szemlyknt fogjuk fel, s az irnta tanstott megrtsre, megbocstsra akarjuk rvenni a gyereket. Ha a gonosz nem kapja meg mlt bntetst, s nem pusztul el, ez a gyerek szmra azt jelenti: a gonosz l, s brmikor jra tmadhat.
A npmesket gyakran ri az a vd, hogy ijesztõ figuri, kegyetlen, vad trtnsei a gyerekekben flelmet kelthetnek. Ezek a vadsgok, kegyetlensgek azonban nem idegenek a gyermeki llektõl. Ha a gyerek fl egy mestõl, ltalban nem a neknk is ijesztõnek tûnõ alakoktl, esemnyektõl fl, hanem attl, amit a mese szimbolizl. Ha egy mese klnsen erõs flelmet vlt ki, ez tbbnyire annak a jele, hogy a gyereket a mese trgyt kpezõ konfliktus valamilyen oknl fogva olyan mlyen rinti, hogy mg ebben az ttteles formban sem br vele konfrontldni. Termszetesen sz sincs rla, hogy ilyenkor a mest erõltetni kellene, a gyerek maga tudja a legjobban, hogy teherbrsa milyen, hogy mikor mit s mennyit ignyel a mese ltal megfogalmazott gondolatokbl. De j tudni, hogy a mese ltal kivltott flelem valjban bellrõl jn. s mg az sem biztos, hogy tnyleg nehezebb a gyereknek, ha alaktalan, kavarg szorongsa egy mesealakban lt testet, mintha csak a trgytalanul lebegõ szorongst kell elviselnie.
Tapasztalataim szerint nem a npmesk azok, amelyek a gyerekekben nehezen elviselhetõ, destruktv szorongst keltenek. Egy kisfi pl. hossz veken t rettegett Astrid Lindgren Kalle Blomquist cmû, a mûfajon bell igazn rtalmatlannak tûnõ gyerekkrimijtõl. A trtnet szeretõ csaldi krben, vdett, hangulatos otthonban lõ kislnyrl szl, akinek letbe egy addig sosem ltott nagybcsinak lczva frkõzik be a gonosztevõ. A npmesk "hol volt, hol nem volt" kezdete mr indulskor jelzi: a trtnet a szokvnyos rtelemben "nem igaz". Akrmennyire fl egy gyerek a boszorknyoktl, a srknyoktl, pontosan tudja, hogy a valsgban nem lehetsges, hogy az gya all elõmsszon egy vrszomjas szrnyeteg. Astrid Lindgren regnye viszont ppen azt sugallja, hogy a htkznapi biztonsg csalka, hogy a knyvet olvas gyerek sajt rendezett letre emlkeztetõ krnyezetben is brmikor brmi megtrtnhet. Az otthon, a mindennapok, a csald biztonsga rendl meg ezzel, a veszly nem "rges-rgen, hetedht orszgon is tl", hanem "itt s most" fenyegethet, s a gyereknek semmi eszkze nincs ennek a veszlynek az elhrtsra.
Egy msik, ngy v krli kisfi feneketlen ktsgbe esett Andersen A fenyõfa cmû mesjnek hatsra. A fenyõfa arrl szl, hogy hõse kptelen az adott pillanatot lvezni, mindig valami msra vgyik. Fiatal fa korban hiba l boldog letet az erdõ szln, nyugtalanul, izzan vgyakozik a nagyvilgba, a felnvsre. Mgis nagyon fjdalmasan ri, amikor kivgjk, hogy karcsonyfnak vigyk. Br mrhetetlen izgalomba hozza a karcsonyi dicsõsg, nyugtalansga, izgatottsga miatt lete egyetlen karcsonyestjt sem tudja lvezni. Amikor kidobjk a padls egy stt zugba, az odaltogat egereknek mesl letrõl. Most visszafel vgyakozik, rjn, hogy szp volt a fiatalsga, ha ezt akkor nem is gy rezte. Mikor az egerek is elhagyjk, utnuk kezd vgydni, utlag mr a velk tlttt idõt rzi szpnek. Egy idõ utn kidobjk az udvarra, ahol abban remnykedik, hogy jra kezdõdik az lete. De mr csak az van htra, hogy felvgjk tûzifnak. A tûzben ropogva felismeri, hogy elksett, hogy semminek sem tudott rlni a maga idejben. Vgl csak egy mark hamu marad belõle.
Az emltett kisfi napokig vigasztalhatatlan volt. Elviselhetetlennek rezte a trtnet lehangol kiltstalansgt. Nem vigasztalta, hogy itt tulajdonkppen pldzatrl van sz. Arrl, hogy milyen boldogtalansgra krhoztatja magt az az ember, aki ostoba vgyakozsban mindig elgedetlen a jelennel. A kisfi nem tudta levonni azt a tanulsgot, hogy prbljuk meg tudatosan lvezni az let ajndkait. Nem vigasztalta, hogy õ maga elkerlheti ezt a sorsot. Õ, mint minden mesehallgat gyerek, szvvel-llekkel azonosult a mesehõssel. A mesehõs szmra a trtnetben nincs menekvs. Õ vgleg s visszavonhatatlanul eljtszotta az lett, hibja vgzetesnek s jvtehetetlennek bizonyult, s ez elviselhetetlen rzs egy kisgyereknek. Radsul mrhetetlenl igazsgtalannak tûnhet, hogy a fenyõfa, br nem gonosz, s senkit sem bntott, egy apr jellemhiba miatt mgis ilyen slyos bntetsben rszesl. A gyereknek, aki lettjnak kezdetn ll, szksge van arra, hogy gy rezhesse: letnek van rtelme, lete vezet valahova, erõfesztsei el fogjk nyerni jutalmukat. Milyen vigasztalst, milyen erõt merthet a gyerek a fenyõfa trtnetbõl? A kisfit szlei azzal nyugtatgattk, hogy ez csak kitallt mese, a valsgban nem trtnt meg soha. A gyerek ktsgbeesetten krdezte, hogy akkor õ mirt ilyen szomor tõle. Szlei azt prbltk magyarzni, hogy ilyen a mûvszet. "Akkor nekem nem kell a mûvszet" - zokogta. Igaza volt. Ez a mese egy felnõtt vgtelenl pesszimista letrzst jelenti meg mûvszi erõvel. A kisgyerek szmra ez kibrhatatlan, az let rtelmt krdõjelezi meg, nem szavakban, hanem bellrõl tlve. A mese zr szavai is alhzzk azt a teljes kiltstalansgot, ahogy Andersen az letet brzolja: "De annak az estnek vge; vge a fnak is, vge a mesnek is; vge, vge - minden mesnek ez a vge." A hallt, az let vgessgt a npmesk sem tagadjk. De szoksos zrmondatuk - "boldogan ltek, amg meg nem haltak" - mgis azt sugallja a gyereknek, hogy a felnvs nehz munkja utn elrhet egy cscspontra, ahol lett megrdemelten lvezheti.
Bettelheim kiemeli, hogy klnsen hasznos a gyerek szmra, ha a mesket lõszban, lehetõleg a szleitõl hallhatja. Mivel a mesk az emberi llek, nemegyszer a szlõ-gyerek kapcsolat mly konfliktusait rintik, a gyerek szmra megnyugtat, ha szlei a mesemondssal azt jelzik: ismerik s termszetesnek tekintik ezeket a problmkat. Nem rmlnek meg, ha szlõket legyõzõ gyermekekrõl, fltkeny testvrekrõl, nagyravgysrl, irigysgrõl vagy vadllati indulatokrl hallanak. A gyerek tudattalanja szmra ez jelzi, hogy szlei elfogadjk nehzsgeit, s egyetrtenek a mesk knlta megoldsokkal. Fontos, hogy a gyerek lete sorn minl tbb mest ismerjen meg, hogy rtallhasson azokra, melyek az õt leginkbb foglalkoztat problmkra rmelnek. Ugyanezrt fontos, hogy a gyerek annyiszor hallgathassa meg kedvenc mesjt, ahnyszor csak akarja. A gyerek termszetesen nem tudja, s nem is kell tudnia, hogy mirt okoz olyan rmet neki egy-egy mese. De hogy jt tesz neki s szksge van r, azt pontosan rzi.
Bettelheim nagyon ellenzi a mesk megfilmestst, sõt a mesk illusztrlst is. A mese ugyanis akkor rheti el igazi hatst, akkor lphet valdi kapcsolatba a gyerek tudattalanjval, ha a gyerek szmra a sajt tudattalanjbl szrmaz kpekben jelenhet meg. A gyerek mesehallgats kzben kpeket lt, ezek a kpek az õ fantzijbl, az õ tudattalanjbl szrmaznak, s gy segthetik hozz a lelkben lõ kosz rendezshez. gy tallhatja meg a gyerek a kapcsolatot a mese ltalnos igazsgai s az õ konkrt rzsei kztt. A ksz, felknlt kpek ezt a folyamatot megzavarjk. Az illusztrtor nem tudhatja, hogy az adott gyerek szmra milyen a srkny, õ csak a sajt srknyt rajzolhatja meg. A gynyrû kirlylny mindenkinek mskppen szp, s igazn mly kznk csak sajt kpeinkhez lehet.
Tulajdonkppen kr, hogy a legtbben kisgyermekkoruk elmltval htat fordtanak a npmesknek. Hiszen, ahogy Bettelheim is hangslyozza, a mesk klnsen sokat foglalkoznak a serdlõkor problmival. Igaz, a gyereket a serdlõkorba jutva is elksrik kiskora mesinek tudatos s tudattalan emlkei. s ami az let nagy ajndka: sajt gyerekeinkkel egytt lve bizonyos fokig jralhetjk, mlyebben megrthetjk sajt gyerekkorunkat is. Gyerekeinken keresztl, nekik meslve jra tengedhetjk magunkat is a mesk varzslatos hatsnak. A mesk s gyerekeink reakcii feleleventhetik sajt gyerekkorunkat, s rett felnõttknt, felnõttkori tapasztalatainkkal sszevetve befogadhatjuk a mesk felnõtteknek szl zeneteit is, mint amilyen a mr emltett regedõ szpasszony-konfliktus a Hfehrkben. Az let, a fejlõds nem ll meg a felnõttkor elrsvel, akkor sem, ha a npmesk az ezutni letszakasszal mr keveset foglalkoznak. Taln ha mg egy genercinyi tapasztalattal gazdagabban, unokinknak meslve harmadszor is belemerlnk a mesk vilgba, unokink gyerekkorval egyszerre lvn jra sajt s gyerekeink gyerekkort: jabb, addig nem sejtett rtegek trulhatnak fel elõttnk.
forrs. |