A brnyhiml gyakorisga, terjedse, tnetei s a veszlyeztetettek
Sajnlatos tny, hogy a vdoltsok korban a brnyhiml az egyik leggyakoribb fertz gyermekbetegsg. A gyermekkorban ltalban enyhe lefolys, jellegzetes, hlyagos kitssel jr, lzas megbetegedst - csakgy, mint az vsmrt - a varicella zoster nev vrus okozza. A brnyhiml korntsem rtalmatlan betegsg, minden tizedik fertzttet slyos szvdmnyekkel is kezelni kell. Az emberek 85-90%-a mg gyerekkorban tesik a fertzsen.
A brnyhiml nagyon raglyos fertz betegsg
A betegsg rendkvl raglyos: cseppfertzssel terjed, s hasznlati trgyak is kzvetthetik. A lappangsi id - krlbell 14-21 nap - utn jelentkeznek az els kitsek. A beteg azonban mr 1-2 nappal a jellegzetes foltok megjelense eltt is fertz. Ha valaki elkapta a betegsget, ltalban kt htig nem panaszkodik, amg a vrusok a szervezetben szaporodnak. Brnyhiml jrvnyok kialakulsa leginkbb a tli s tavaszi hnapokra jellemz. A betegsg lefolysi ideje 1-2 ht.
A brnyhiml tnetei
A viszket pttyk mellett gyakori a nem tl magas lz (37,5-38,5 C), a gyengesg, tvgytalansg s hasfjs. A brnyhimls gyermekek a viszkets hlyagok miatt igen nygss, nehezen kezelhetv vlnak. Gyakori tapasztalat az is, hogy csaldon bell a msodikknt megbeteged gyermeken lnyegesen tbb hlyag jelentkezik, a harmadiknak pedig mr a bre is alig kivehet a sok hlyag miatt.
A kitsek jellegzetesek. Elszr sznes gombostfejnyi foltok (makulk), majd gbcsk (papulk) szlehetk, amelyeken tbbnyire egy napon bell megjelennek a harmatcseppre emlkeztet hlyagok (vezikulk). A hlyagok testszerte mindentt, a hajas fejbrn, a trzsn, a tenyren, a talpon, st, mg a nylkahrtykon, pldul a szjban is megjelenhetnek. A szerencssek tvszelik pr tucat hlyaggal, de 4-500 brjelensg sem ritka. A vezikulk belseje kt-hrom napon bell megzavarosodik, gennyess vlik (pusztula), kzepe behzdik, majd prkk szrad. A gygyulst kimondani a prkk levlsa utn lehet, de maguk a prkk mr l krokozt nem tartalmaznak.
Elre nem kiszmthat, hogy kinek lesz slyos lefolys brnyhimlje, de vannak kockzatot nvel krlmnyek
Br a brnyhiml gyerekkorban tbbnyire komplikcik nlkl tvszelhet s enyhe lefolys, elre nem kiszmthat, hogy kinek lesznek szvdmnyei. A brnyhimlre igazn hatkony gygyszer nincs (vrusellenes ksztmny indokolt esetben adhat), a betegnek meg kell vrnia, mg az immunrendszere megkzd a betegsggel. Serdlkortl kezdve slyosabb lehet a betegsg, valamint szvdmnyei is gyakrabban fordulnak el. A varicella vrussal szemben fokozott veszlynek vannak kitve a vrands desanyk s az jszltteik, az immunhinyos emberek, a gyerekekkel foglalkoz pedaggusok s az egszsggyben dolgozk.
A brnyhiml s az vsmr kapcsolata
A brnyhiml tvszelse letre szl vdettsggel jr ugyan, de ez az immunits az vek mlsval megkopik. A brnyhimln tesettek szervezetben mg hossz vekig lappang a vrus a gerincoszlop melletti idegdcokban, s az immunits gyenglsvel - fleg idsebb korban, daganatos megbetegeds, AIDS, kemoterpia esetn - vsmr formjban jelentkezik.
A brnyhiml veszlyei jszltt korban
A brnyhiml veszlyei a terhessg alatt
forrs: http://www.gyermekbetegsegek.hu
Men
G-Portl Histria
Az oldal a G-portl Histria GyerekPortl c. versenyre jtt ltre. A G-portl Histria hres rdekes,izgalmas versenyirl, amik nem csak szrakoztatak,hanem tanulsgosak is. A portl szerkesztsek lltal egy adott tmt kell jobban megismernnk ami valban igen hasznos. Ha rdekel a Histria oldala katt a kpre.