Mit kell tudni a gyermekkori asztmrl?
Lgzs, hrgk, td

Az letet biztost, egymssal szorosan sszefgg kt alapvet funkci a lgzs s a vrkerings. Ennek rvn jutnak sejtjeink a mkdshez nlklzhetetlen oxignhez. Az oxignben gazdag bellegzett leveg az orron, a garaton, a lgcsn s a fagszeren egyre kisebb gakra oszl hrgkn keresztl a tdhlyagocskkba jut. Ezekhez egy-egy kis ver- s vivr (kapillris) fut. Az elhasznlt levegt szllt erek a szndioxidot leadjk s helyette oxignnel teltdnek. Ez a lgcsere zajlik a tdben. A bellegzett levegvel idegen anyagok is kerlnek a lgutakba, ezek kisprse, eltakartsa is llandan folyik.
A td fejldse legalbb 8-10 ves letkorig tart. Klnsen nagy vltozsok trtnnek az els hrom letv sorn. Erre az idszakra jellemz a hrgk keresztmetszetnek nagy tem nvekedse. A lgutak tjrhatsgt akadlyoz elvltozsok (a hrgk szkletei, a hrgkben lv vladk, a hrgfal gyulladsos megvastagodsa, a flrenyels kapcsn ide kerlt idegen anyagok) megzavarjk az oxigncsert, a td ntisztulsi folyamatt s okozhatnak asztma-szer tneteket is.
Asztma
A betegsg lnyege, hogy a lgutak idnknt (rohamszeren) vagy tartsan beszklnek. Ez hrom tnyez hatsra jn ltre:
- a hrgk falban lv izomzat grcssen sszehzdik
- a hrgk bels fala (nylkahrtyja) megvastagodik
- a hrgkben sr, nehezen kikhghet vladk szaporodik fel
Annak alapjn, hogy allergis hajlam fennll-e, vagy ms allergis betegsg is ksri-e az asztmt, megklnbztetnk allergis s nem-allergis asztmt. Gyermekkorban a betegek tbbsge az allergis csoportba sorolhat.
A 30 vvel ezeltt megkezdett kutatsok rvn tudjuk, hogy a betegsg lnyege a hrgrendszer tarts gyulladsa, mely kt roham kztt, a tnetmentes idszak alatt is fennll. Ez a gyullads mind az allergis, mind a nem allergis asztmban megfigyelhet. Ezrt az asztma kezelsnek f clja a gyulladsos folyamat tarts visszaszortsa. Emellett termszetesen szksg van az llapotrosszabbodsok sorn kialakul hrggrcs kezelsre is hrgtgtk alkalmazsval.
A gyullads hrom szakaszban zajlik:
Heveny gyulladsos szakasz
- maizom grcs
- nylkahrtya- duzzanat
- vladk- felszaporods
Krnikus gyulladsos szakasz
- a gyulladsos sejtek aktivldnak, gyulladst fenntart anyagokat termelnek
- a lgzhm srl, ezrt a hrgk klnbz anyagokkal szemben tlrzkenny vlnak
Szveti tpls szakasza
- a hrgket krlvev simaizomzat megvastagszik
- a hm alatti ktszvet felszaporodik

A gyullads szakaszai nem meghatrozott idrendben kvetik egymst: a szveti tpls megkezddhet korn, nem sokkal a betegsg tneteinek kezdete utn is. Ezrt vannak betegek, akiknl nem slyos tnetek mellett gyorsan hanyatlik a lgzsfunkci, mg msoknl veken keresztl gyakori rohamokkal zajlik az asztma, mgis j lgzsfunkcival rendelkeznek. A lgutak hmjnak srlse kvetkeztben a simaizomzat sszehzd kpessge jelentsen megn, ami a hrgk reaktivitsnak fokozdshoz vezet („hiperreaktivits). Lgzsfunkcis tesztekkel ezt is vizsgljuk: ha a kezels sikeres, nemcsak a tnetek javulnak, hanem a reaktivits is cskken. Ennek elrshez azonban tbb hnapig tart gyulladscskkent kezelsre van szksg, melynek rtelemszeren a rohammentes idszakra is ki kell terjednie.
Mirt van egyre tbb asztms?
Az utbbi 30 vben az asztma elfordulsi gyakorisga gyermekkorban 10 venknt 50%-kal nvekedett. Ez a nvekeds a 90-es vek vgn megllt. Az elfordulsi gyakorisgban rendkvl eltr adatokat regisztrlnak a Fld klnbz rszn: a legmagasabb s legalacsonyabb adat kztt 20-szoros klnbsg mutatkozik. A magas rtkek a fejlett orszgokra jellemzk. A 90-es vek kzeptl napvilgot ltott hazai felmrsek szerint a gyermekkori asztma elfordulsi gyakorisga Magyarorszgon a 90-es vek msodik felben 3% krl volt. (Ms orszgok statisztikihoz hasonlan ez a szm a kzpslyos s slyos eseteket takarja. Az enyhe gyermekkori asztmt nlunk is gyakran ms betegsgknt kezelik). Szerencsre az asztma ritkn vezet hallhoz, s az utbbi 10 vben az elfordulsi gyakorisg folyamatos emelkedse ellenre a hallozsi arny cskkent.
A "Mirt van egyre tbb asztms?" krdsre egyrtelm vlasz jelenleg nem adhat. Az biztos, hogy mivel a betegsg kialakulsban rkletes tnyezknek fontos szerepe van s a betegsg csak ritkn hallos, a npessgben folyamatosan szaporodik a "gnhordozk" arnya. Szaporodnak azok a krnyezeti tnyezk is, melyek a betegsg kialakulsban rizik-faktornak szmtanak. Arra is utalnak jelek, hogy immunrendszernk is vltozik.
Mirt ppen nekem van asztmm?
Az asztms betegsg kialakulsban a nemek kztti klnbsgek rgta ismertek: 14 ves korig a fi-lny arny 2:1, ksbb ez a klnbsg eltnik, mert a serdl- s fiatal felntt korban kezdd betegsg lnyoknl / nknl gyakoribb. Rgta tudjuk azt, hogy az asztmsok csaldjban halmozottan fordulnak el ms allergis betegsgek is (ekcma, sznantha, tel-allergia). Nem maga a betegsg rkldik, hanem az allergis hajlam. Az allergia helyett az orvosi irodalom gyakran hasznlja az atpia elnevezst. (Ez megvltozott reakcit jelent: az atpis egyn a krnyezetben elfordul fehrje termszet anyagok hatsra allergis ellenanyagokat termel). A szlk s testvrek atpis betegsge jelentsen megnveli a szletend gyermek eslyt arra, hogy asztms legyen. Ha mindkt szl allergis asztms, tbb mint 60% az eslye annak, hogy gyermekknl is kialakuljon a betegsg.
A genetika fejldse azzal kecsegtetett, hogy elbb-utbb megtalljuk az „asztma-gnt”. Kiderlt azonban, hogy nem egy asztma-gn van, hanem nagyon sok: az allergis immunvlasz legalbb 10 kromoszmhoz, kromoszmnknt tbb helyhez ktdik. Ez jl magyarzza azt a nagyfok vltozkonysgot, mi az asztma lefolysban, slyossgban, a kezelsre adott vlaszban tapasztalhat.
Allergis asztma kialakulsa attl fgg, hogy a genetikailag hajlamos egyn mikor, milyen dzisban s mennyi ideig van allergit okoz anyagok hatsnak kitve - belertve a magzati idszakot is. Az allergit okoz anyagok (allergnek) kztt legfontosabb a hzipor-atka. A szabad szemmel ppen nem lthat, pkflk csaldjba tartoz llny f tpllkt az ember brrl levl hmdarabok jelentik. Az atka rlke a matracrl. sznyegrl, plss jtkokrl a szobalevegbe, majd a lgutakba kerl, s gy vlt ki allergis reakcit a tdben . A zsfolt vrosi letmd kedvez az atka szaporodsnak.
Az allergnek msik nagy csoportjt a pollenek (virgporszemcsk) jelentik. A fk, fflk, gyomok (parlagf, fekete rm) pollenje virgzsuk idejn, szezonlisan okoz lgti allergit.

Fontos allergnek az llati szrk s a levegbe kerl penszgomba-sprk is. A kezdeti vizsglatok nagyon szoros sszefggst mutattak a hzipor-atkval szembeni allergia s az asztma gyakorisga kztt. Ennek alapjn az atka ellenes rendszablyok alkalmazsa j stratginak tnt az asztma terjedsnek meglltsban. Kiderlt azonban, hogy ott is n a betegek szma, ahol nincs atka. Ezeken a helyeken a penszgombkkal szembeni tlrzkenysg gyakori. Ahol mindkt elbbi allergn hinyzik, ott az asztmsok kztt sokkal tbben vlnak allergiss macska- s kutyaszrrel szemben. rdekes tapasztalat, hogy a pollen-allergis gyerekek nem kis rsznek szezonlisan csak sznanths tnetei vannak, mg asztms tneteik az v msik rszben, mindig lgti vrusfertzst kveten jelentkeznek akkor, amikor a sznantht okoz pollen mr rg nincs a levegben. Mindebbl kitnik, hogy az asztma s allergia kztti kapcsolat teljes ismerettl mg messze vagyunk.
Az asztma kialakulst elsegt faktorok kztt klns fontossg a lakson kvli s a lakson belli levegszennyezs. Az allergis betegsgek ritkbb elfordulsi gyakorisgt falusi krnyezetben rgebben azzal magyarztuk, hogy a vrosok levegje szennyezett. A kzelmltban lefolytatott vizsglatok nem tudtk bizonytani a levegszennyezs oki szerept az asztma kialakulsban. St, a volt Kelet- s Nyugat nmet sszehasonlt adatok azt mutattk, hogy a szennyezett levegj Lipcsben s Hallban kevesebb az allergis gyermek, mint a j levegj Mnchenben. Ha az asztma kialakulsban nem is, meglv asztma esetn az llapotrosszabbodsban biztosan van szerepe a szennyezett levegnek, gy pldul a vrosokban kialakul szmognak.
A lakson belli legfontosabb levegszennyezs a dohnyfst. Egyrtelm sszefggs van az anya terhessg alatti dohnyzsa s a csecsemkori lgti fertzsek, asztms hrghurut, asztma kztt: gyakrabban fordulnak el, slyosabb formban jelentkeznek ezek a betegsgek a dohnyz anyk gyermekei kztt.
Megvltoztak a tpllkozsi szoksaink is (kevesebben szoptatnak, ksbb genetikailag manipullt lelmiszereket fogyasztunk, az lelmiszeripar sok sznez anyagot, tartst szert hasznl).
A felsorolt hatsokat "a nyugati letstlus" kvetkezmnyeknt foglaljk ssze.
A higins teria szerint a vdoltsok, antibiotikumok s a javul higin miatt eltntek, illetve "megszeldltek" a fiatal csecsemkori baktrium- okozta betegsgek. Ahhoz, hogy ne alakuljon ki allergis immunvlasz, ezekre a behatsokra szksg lenne. Kiessk kedvez kvetkezmnye a csecsem-hallozs s a slyos fertzsek cskkense, kedveztlen pedig az allergis betegsgek megszaporodsa lett. A falu s vros kztt az allergis betegsgek szempontjbl az a dnt klnbsg, hogy a szlk mezgazdasgi tevkenysge rvn a gyermekek letk kezdetn (st a mhen belli letszakaszban is!) nagyobb pollen-, llati szr- s baktrium-hatsnak vannak kitve. Ez ugyangy vdelmet jelent az allergia kialakulsval szemben, mint rgebben a fiatal csecsemkori bakterilis fertzsek. A krnyezeti felttelek vltozsa az idk folyamn teht immunrendszernk fejldsre is hatssal volt.
Mik az asztma tnetei s mi vltja ki azokat?

Zihl lgzs, megnylt-, spol kilgzs, a lgzs neheztettsge az asztma legjellemzbb tnetei. Ezeket gyakran ksri khgs. Az izgatott, szraz, rohamszer khgs lehet vezet tnet is. A nths tnetek nlkli jszakai khgs, az ugrlsra-, srsra-nevetsre, hideg leveg bellegzsre jelentkez khgs nem ritkn az enyhe asztma f tnete. Gyakran lthat kapkod, szapora lgvtel is. A gyermekek egy rsze mellkasi szortst rez.

A gyermekkori asztmra jellemz a „rohamszer” megjelens, majd azt kveten a hosszabb ideig tart tnetmentessg. Ez utbbi csak az asztma „ltvnyos” tneteire vonatkozik, mert a beteg illetve a szl gondos kikrdezse sorn tbbnyire kiderl, hogy aprbb panaszok a „tnetmentes” idszak alatt is vannak (pl. fizikai terhelskor, hideg leveg hatsra, kds idben szraz khgs mellett szapora lgzs jelentkezik).
Kivlt okok
Mint az elz fejezetbl kitnik, sok mindent nem tudunk mg arrl, hogy mikor s mi indtja be az asztma lnyegt jelent gyulladsos folyamatot. Az llapot rosszabbodst kivlt okokat sokkal jobban ismerjk. Fiatal gyermekkorban ezek kzl legfontosabb a lgti vrusfertzs. Az vods kisgyermekek tbbsge egy szi- tli idszak alatt 4-5 lgti vrusfertzsen esik t. Ezek az asztms gyermeknl kivltjk a betegsg jellegzetes tneteit (izgatott khgs, spol-, neheztett lgzs). Azonban nem mindig ilyen "vehemensek" a tnetek: sok enyhe asztms van az jszakai khgsk, ismtld s elhzd "lgti hurutokkal" bajld gyerekek kztt. k azok, akik nem gygyulnak meg antibiotikumok, kptetk, khgscsillaptk ismtelt adsra sem.
Nagyobb gyermekeknl mr tbbszr megfigyelhet, hogy az allergnnel trtn tallkozs vltja ki a rohamot (lakspor, macskaszr, fvek-virgok pollenjei). Az ismert allergn elkerlse (ami a macskaszr esetben knnyen megoldhat, a pollenekkel mr nehezebben) a gygyts fontos rsze. Tudni kell azonban, hogy az allergisoknl is kivltja a tneteket a lgti vrusfertzs ("megfzs").
Fizikai terhels okozta llapotrosszabbods az asztms gyermekekre annyira jellemz, hogy ezt krdses esetben a diagnzis megllaptshoz is ignybe vesszk (lsd a terhelses lgzsfunkcit a kvetkez fejezetben). Elssorban a hosszabb tv futs, kisebb mrtkben a kerkprozs szokott kivlt tnyezknt szerepelni, ezrt fontos krds asztma gyanja esetn, hogy az iskolai testnevelsi rn elfordult-e, hogy khgs vagy neheztett lgzs miatt a futsbl ki kellett llnia a gyermeknek. Az sem ritka, hogy a szlk ltal lustnak tartott gyerek ilyen okokbl kerli a nagyobb mozgssal jr jtkokat.
A lgutakat izgat anyagok kztt a legfontosabb lakson belli levegszennyezsrl, a dohnyfstrl az elz fejezetben volt sz. Ers szagok s a kls leveg szennyezettsge is provoklhat rohamot. Gyakran szerepel kivlt tnyezknt hideg-front, msoknl a prs-kds idjrs.
Az sem ritka, hogy nagyobb lelki vagy rzelmi behats a tnetek hirtelen rosszabbodst vltja ki.
A csecsem- kisdedkori asztms hrghurut (obstruktv bronchitis)
5 ves kor alatti gyermekeknl lgti vrusfertzs („megfzs”) sorn gyakran jelentkeznek az asztmhoz hasonl tnetek: rohamszer khgs, zihls, szapora, neheztett lgzs. Sokuknl ezek a tnetek ismtldnek, minden lgti hurut sorn eljnnek. Nagyobb rszknl az ismtld tnetek 5-6 ves korra megsznnek, a tbbieknl ksbb is megmaradnak, bellk „valdi” asztms lesz. Teht az esetek egy rszben a csecsem- kisdedkori asztms hrghurut az asztma korai megnyilvnulsa.
Mi lesz a ksbbiekben?
- A hrom ves kor eltt kezdd tnetek nagyobb hnyada eltnik iskolskorra.
- A gyakori s slyos kezdeti tneteket mutatkbl tbb lesz ksbb asztms.
- Leginkbb akkor van esly asztma kialakulsra, ha az obstruktv bronchitis mellett ms allergis betegsg is van (pl. ekcma).
- Fiknl s korai kezdet esetn legnagyobb az esly a betegsg „kinvsre”.
Mindezek alapjn nyilvnval, hogy az asztms hrghurutos gyermekek fokozott orvosi gondozst, folyamatos megfigyelst ignyelnek, nem intzhetk el azzal, hogy „majd kinvi!”.
Az asztms hrghuruthoz hasonlan, a „valdi” gyermekkori asztmsok egy rsze is felntt korra „kinvi” a betegsget. Ez az enyhe betegek 70%-ra igaz, s akiknl megmaradnak a tnetek, azok felntt korban is enyhe asztmsok maradnak. A gyermekkorban slyos tneteket mutatk esetben fordtott a helyzet: kzlk 70% marad felntt korra is asztms.
A gyermekorvosok jelents rsze fl az asztma „megblyegz” diagnzist kimondani. Ezrt az enyhe asztmt az esetek jelents rszben ms betegsgknt kezelik („hrghurut”, „lzmentes tdgyullads”). E gyermekek feleslegesen szmtalan antibiotikus krn esnek t, a kptetk teljes skljt megismerik, ahelyett, hogy nhny napos hrgtgt kezelssel „megsznk” enyhe asztmjukat.
Az asztms hrghurut heveny tneteit ugyangy kell kezelni, mint az asztms rohamot: elsknt vlasztand gygyszer a hrgtgt. Az ismtld asztms hrghurutos csecsemket s kisdedeket el kell ltni a koruknak megfelel inhalcis eszkzzel, mert a tnetek leghatsosabban a bellegzs tjn bevitt hrgtgtval kezelhetk.
Nagyobb problmt jelent a fenntart kezels. Napjainkban a nemzetkzi tudomnyos letben jelents sllyal kpviselt az a vlemny, hogy az asztms hrghurut az asztma- spektrum rsznek tekintend. Ez azt jelenti, hogy a csecsemk s kisdedek egy rsznl mr ebben az letkorban el kell kezdeni a tarts gyulladscskkent kezelst. Az ezzel kapcsolatos tvhitekrl s megalapozatlan flelmekrl a gygyszeres kezelssel foglalkoz fejezetben rszletesen lesz sz.
Hogyan llaptjuk meg valakinl az asztmt?
Tpusos esetben- rohamszeren jelentkez szraz khgs, neheztett lgzs, kilgzsi spols esetn- az asztma diagnzisa knny. Az elzmnyek feltrsa, a csaldban elfordul allergis betegsgek, az adott gyermeknl csecsemkori ekcma, tpllk allergia elfordulsa nlklzhetetlen rsze a diagnzisnak. Ezek ugyanis nvelik a gyermeknl az asztma kialakulsnak eslyt. Problmt jelentenek az enyhe esetek (az asztmsok egy harmada idetartozik), ahol a f tnet a khgs s csak vizsglatkor hallja az orvos a megnylt, spol kilgzst. Egy vods gyermeknl az szi-tli idszak alatt „normlisan” legalbb 4-6 alkalommal jelentkezik lgti fertzs kapcsn tbb napig tart khgs. Asztmra gyans a khgs, ha hurutos tnetek nlkl, rohamszeren jszaka jelentkezik, vagy ha futst, srst-, nevetst kveten lp fel. Klnsen a fizikai terhels kivltotta khgsre kell rkrdezni (Khg-e az vods gyermek a jtsztri ugrls, futs sorn, vagy az iskols gyerek tornarn, ha hosszabb tvot kell lefutni?).
Lgzsfunkcis vizsglatok
A lgzsfunkci lemrse a kiegszt vizsglatok kzl a legfontosabb.
Ehhez a vizsglathoz a beteg egyttmkdse szksges, ezrt rutinszeren csak 5-6 ves letkor felett vgezhet el.
1. Nyugalmi lgzsfunkci: a FEV-1 (erltetett kilgzssel 1 msodperc alatt killegzett leveg mennyisge) vagy a PEF (kilgzsi cscsramls) 20%-nl nagyobb cskkense asztmra utalhat.
A lgzsfunkcis rtkek 12-15%-nl nagyobb javulsa inhalcis hrgtgt adsa utn - ezt reverzibilitsnak nevezik – szintn asztmra jellemz lgzsfunkcis jel.
2. Terhelses vizsglat: a lgzsfunkci alakulsa fizikai terhelst kveten. Ha 6 perces futs utn 20 perccel a FEV-1 rtke 15-20 szzalkos cskkenst mutat, a reakcit asztmra jellemznek tekintjk.
Akr a nyugalmi lgzsfunkcit, akr a reverzibilitst, akr a fizikai terhels kivltotta beszklst bizonytunk, ezek eredmnyei s az asztma slyossga kztt nincs szoros sszefggs. Ugyanakkor egy adott betegnl a lgzsfunkci vltozsa llapotnak javulst illetve rosszabbodst nagyon jl jelzi.
Az „anysnyelv” j gyakorlat a lgzsfunkcis vizsglat eltt:
Maga a vizsglat gy trtnik:
A lgzsfunkci mrsnek egyszer, otthon is elvgezhet mdszere a kilgzsi cscsramls-mrs. Ha az asztms ismeri a sajt legjobb rtkt, a cscsramls rtkeihez is lehet szabni a kezelsi utastst. ltalnos szably, hogy ha a legjobb rtkhez kpest 20%-nl nagyobb a beszkls, hrgtgtt kell hasznlni, 60%-alatti rtk pedig azt jelenti, hogy orvosi segtsg van szksg. (Erre plda: a sajt legjobb 300, a mrt rtk 180 alatti.)
Cscsramlsmr:
A lgzsfunkci vizsglatt nemcsak 6 vesnl idsebb gyermeknl (aki kpes gyors s hossz erltetett kilgzsre) s nemcsak drga lgzsfunkcis mszerrel lehet elvgezni. Kisebb gyermeknl nhny perces futs, vagy ugrls eltt s utn megmrve a lgzsszmot, meghallgatva, hogy van-e spols a td felett, vagy hrgtgt adsa eltt s utn elvgezve ezeket, megtudhatjuk, azt, amire a lgzsfunkci is szolgl: fennll-e hrgszklet, s az javul-e hrgtgt adst kveten.
Provokcis vizsglatok
Elvgzsk akkor indokolt, ha a diagnzis bizonytalan: a tnetek asztmra utalnak, de a lgzsfunkcis vizsglatokban nincs eltrs. Ilyenkor a gyermek laboratriumi krlmnyek kztt emelked koncentrciban llegez be hrggrcst kivlt anyagot. A lgutak hiperreaktivitsa az asztms betegek dnt tbbsgre jellemz, azaz nluk a provokl anyagok alacsonyabb koncentrciban vltanak ki hrggrcst, mint egszsgeseknl. Elnevezse ellenre a vizsglat veszlytelen: a provokl anyag bellegzse utn kialakult hrgszkletet azonnal oldani lehet hrgtgtval.
Allergis vizsglatok
Az allergis brprbk eredmnye is fontos a diagnzis szempontjbl. Tudni kell azonban, hogy a brprba pozitv lehet allergis betegsg nlkl is, s az asztma is gyakori allergia nlkl. Az allergis brprbk eredmnye nemcsak a diagnzis, hanem a gygykezels szempontjbl is fontos, ugyanis az allergia az asztms llapotrosszabbods egyik kivlt tnyezje. gy az ismert allergn lehetsg szerinti elkerlse ugyangy rsze a gygytsnak, mint a gygyszeres kezels. Az allergis brprbk ismtlsnek csak akkor van rtelme, ha jabb allergis kivlt ok lehetsge merl fel (pldul az eddig csak tlen jelentkez tnetek a nyr vgn is jelentkeznek, ami ebben az esetben parlagf- allergia gyanjt veti fel).
Az allergis httr tisztzsnak leginformatvabb (egyben a legkevsb kltsges) mdszere a perkutn brprba elvgzse („karcolsos” vagy ”prick”- teszt) a leggyakoribb lgti allergnekkel. Ezek a hzipor-atka, pollenek, llati szrk, penszgombk. Tbbnyire felesleges a vrbl allergn- specifikus ellenanyagok rutinszer meghatrozsa. Ezekre tel-allergia vagy nagyon ritka lgti allergia gyanja esetn van szksg.
Allergis brprba -prick-teszt. (Kicsit viszketni fog, de nem fjdalmas)
Hasonl tneteket okoz ms betegsgek kizrsa
Az asztma diagnzisnak megllaptsa sorn figyelembe kell venni azokat a betegsgeket, amelyek asztmhoz hasonl tneteket okoznak. Ilyenek a ggehurut (croup), ami kisdedkorban asztmval egytt is jelentkezhet, az ismtld hrghurut, tdgyullads, idegen anyagok flrenyelse, hrgszklet s a hrgk ms fejldsi rendellenessgei, hrgtgulat, esetleg ritka anyagcsere betegsg. Sok esetben a klinikai tnetek alapjn is elklnthetk e betegsgek, de gyakran van szksg a pulmonolgiai diagnosztika egyb vizsgl eljrsaira is: mellkasi rntgenvizsglat, ultrahang, nagy felbonts CT (HRCT), spirl CT, mgneses rezonancia (MR), kontrasztanyagos nyelsvizsglat, hrgtkrzs, hrgmoss, rfeltlts stb.)
forrs: http://www.gyermekbetegsegek.hu
|