ᴋᴉᴅ ᴘᴀᴚᴀᴅᴉᴢᴈ


Mami ne hagyj egyedl,flek!

A gyermek fejldse sorn folyamatosan, egyre inkbb birtokba veszi krnyezett, ezltal jra s jra ismeretlen, idegen, ezltal flelmet kelt lmnyeknek van kitve. Ez teljesen termszetes.

A flelem sz a latin angere = sszeszortani, s angustus = szk kifejezsre nylik vissza. Ez azt mutatja, hogy az j tapasztalatok nem csak lelki, de testi vltozsokat is okoznak bennnk. Nincs olyan flelem, mely a lelki rintettsg mellett ne jrna testi folyamataink megvltozsval. Nyugtalanok lesznk, izomzatunk tnusa megn, lgzsnk, szvversnk felgyorsul, vrnyomsunk megn, kivlasztszerveink (izzadsgmirigyek, vesk, belek) mkdse felgyorsul. bersgnk felfokozdik, ami idvel alvszavarokhoz, fradkonysghoz, figyelemzavarokhoz vezethet. Teht lelki lmnynk testileg feltorldik. A flnk gyerekek gyakran panaszkodnak testi tnetekrl, klnfle fjdalmakrl.

Mikor normlis s mikor kros a flelem?

A flelmek teht szemlyes lelki fejldsnk, tgul tapasztalataink termszetes velejri. Mindegyikk kzs tulajdonsga, hogy a testi "szkssg" mellett jelenltkkor elhalkul bennnk a biztonsgot jelent sbizalom hangja. Vannak konkrt trgyakhoz, esemnyekhez, helyzetekhez ktd flelmek. Sokszor azonban trgytalan, meghatrozhatatlan szorongsknt lpnek fel bennnk. A gyermek lelki fejldse sorn vannak termszetesnek mondhat flelmek . Lssuk ket sorjban!

Ilyen a 7-9 hnapos gyermek idegenkeds e, mikor a fogzs megindulsa utn egyre jobban meg tudja klnbztetni az t krlvev emberek szemlyisgt egymstl. Felfedezi az idegenben az "idegen"-t. Ha szmra ismeretlen szemly kerl a kzelbe, desanyjhoz bjik, s elrejti tekintett. Este lefektetskor nhnyan tmenetileg azt sem engedik, hogy a papjuk fektesse le ket.

Valamivel ksbb lp fel a szeparcis flelem . Ilyenkor nem akar eltvolodni az desanyjtl, lg a szoknyjn, llandan felkredzkedik a karjba, fleg idegen helyen, vagy szokatlan helyzetben. Este fl a stttl, nem akar egyedl fekdni az gyban. Ha ez felersdik, vgtelen ideig tart fektetsi ritulkba, elalvsi zavarba torkollhat a dolog.

Minl inkbb kimozdul a gyermek az otthon vdett falai kzl, annl inkbb rintkezsbe kerl a termszet erivel. E csodlatos felfedezsek sorn nha rhetik meglepetsek (llatok, greccsens, szl, vihar, villmls), melyek flelmet breszthetnek benne. Ezt krnyezeti flelem nek nevezhetjk.

Az vodba kerlskor j helyzet alakul ki. A gyermek - mint szlet kis egynisg - elkerl a megszokott csaldi krnyezetbl, s meg kell tallja, llja helyt az j kzssgben. Ilyenkor fellphetnek szocializcis flelmek. Ezek mr ms jellegek, mint a levlstl val flelem. Akkor jelentkeznek, amikor a gyerek keresi helyt a kzssgben. Az ilyen jelleg aggodalmak szemlyisgnek fejldsi mrfldkvei krl klnsen feltnek lehetnek. gy pl. az iskola 3. osztlya krl - a 9. s 10. letv kztt -, amikor hirtelen j fnyben li meg sajt szemlyisgt. Ilyenkor fontoss vlik, mit gondolnak rla a tbbiek, ki fogadja bartjul...

Erre a korra tevdik a hallhoz val viszony megvltozsa is. Relis, kzzelfoghat tnny vlik szmra. Kisebb korukban is jra s jra megkrdezik a gyerekek, hogy k is meghalnak-e, mi, szlk is meghalunk-e, vagy hogy mirt halt meg a nagymama, s hova ment utna. Ilyenkor azonban kzzel valszerv vlik, mert nmagukkal is sokkal mlyebben azonosulnak, mint korbban. Nem ritka, hogy az ngyilkossg halvny gondolata foglalkoztatja ket. Ekkor felbrednek bennk ms relis flelmek is, pldul hbortl, termszeti katasztrfktl.

A pubertsban aztn a nemi rs sel sszefgg nehzsgek bresztenek sokakban feszltsget. A msik nem felfedezse, idegensge j rejtlyeket hoz magval. Az sztnk elemi ereje s a rajtuk val lelki fellemelkedni vgys kettssge sokakat megriaszt.

A 18-19 veseknl az nllsulssal prhuzamosan megjelennek az egzisztencilis flelmek. Ami a 9 veseket szellknt csapja meg, az ifj korosztlyt teljes erejvel ragadja magval. Flnek, hogy csdt mondanak az letben, trsas kapcsolataikban. Flnek a betegsgektl, a halltl. Az ngyilkossgok arnya ebben a korban magasba szkik.

rdekes

Vannak gyerekek, akik egyltaln nem flnek semmitl. Sok apa bszke az ilyen gyerekre, fleg akkor, ha firl van sz. m az effajta viselkeds olyan mrtkben flelemmentes lehet, hogy mr krosnak mondhat. Az ilyen gyerekek ltalban valamifle figyelemzavarban szenvednek. Valahogy nem rzkelik az ket vez helyzet lelki vonulatnak bizonyos vetleteit.

Mitl vlhat klnsen flss a gyerek?

Vannak gyerekek, akik klnsebb kivlt ok nlkl is alapveten flsek. Akadnak azonban olyan testi-lelki fejldsi zavarok, melyek gyakrabban jrnak flelmekkel: autistk, figyelemzavarosak stb. A gyermek krnyezetbl jv zavar tnyezk is okozhatnak flelmet: aggd, bizonytalan szlk, gyakori veszekedsek, vls, gyakori fegyelmezs, ambivalens anyai magatarts, elfojtott szli rzsek s indulatok . Gyakori tapasztalat, hogy a szende, halk szav, alkalmazkod, de flnk gyerekeket szleik tl korn felnttknt kezelik. szrevtlenl truhznak rjuk olyan feladatokat, melyek megoldsa a felnttek dolga lenne. Ez lehet pl. a kisebb testvr polsa, de olyan egyszer helyzet is, ahol olyasmit kell eldnteni, ami kvlrl nem is tnik nehznek, lelkileg azonban megterheli a gyermeket, mert szmra jelents dologrl van sz. (Pldul egy ruhadarab kivlasztsa az ruhzban.) Nem mindegy az sem, hogy hnyadik gyerekrl van sz a csaldban. A msodik gyereknek (fleg, ha mg kisebb testvrei is vannak) mindig nehezebb a dolga. A mdik (reklmok, tv, rdi, szmtgpes jtkok stb.) klnsen gyakori flelemforrsok. A tbb-kevsb rejtett vagy nylt agresszibl elg egy-kt (akr csak nhny pillanatig tart) lmny ahhoz, hogy mlyen maradand nyomot hagyjon htra a gyermek kpzeletvilgban. Emellett minden olyan informcit (szveg, kp), mely meghaladja a gyermek eddigi tapasztalatait, kln fel kell hogy dolgozzon. Ha pedig ez az jdonsg olyan, hogy a gyermek eddigi relis lmnyvilgtl idegen, akkor az meghaladja feldolgozsi kpessgeit. gy az lmny feldolgozatlanul sllyed le lelkivilgnak tudattalan rgiiba, s onnan ksbb flelemknt, megfoghatatlan szorongsknt merlhet fel.

Hogyan segthetnk fls gyermekeinknek?

A gyermekkori flelmek "kezelsnek" legfontosabb eleme az, hogyan viszonyulnak a gyermek krnyezetben l szemlyek a szorongshoz . Mivel az els ht vben a gyerekek nagyrszt utnzssal tanulnak, egyltaln nem mindegy, hogy mennyire flnek a szlk bizonyos dolgoktl. A gyermek azt fogja megtanulni, hogy hogyan bnnak szlei, nagyszlei, taniti sajt szorongsaikkal .

Azzal segthetnk a gyermeknek, hogy tehermentestjk azoktl az lmnyektl, melyeket sajt erejbl nem tud feldolgozni. Ezenfell kzvettjk neki, hogy minden olyan flelem megsznik, melyet szunnyad kpessgnk kibontakoztatsval meghaladunk. Teht lpsrl lpsre megprbljuk felismerni, megismerni, mitl is flnk azzal a bizonyos dologgal kapcsolatban. Ezltal hidat tudunk verni hozz. Ez a folyamat a gyerekeknl elsdlegesen nem intellektulis megismersi folyamat, hanem szavak nlkli lelki trtns. Sajt magatartsunk, a jtkos gyakorlatok s a mvszi terpik nagyon hatkonyak. Legfontosabb az letbe, emberekbe, helyzetekbe vetett s bizalom visszanyerse.

Iskolskor eltt a legtbb gyereknl a legjobb gygyr, ha a szlk megtalljk magukban vagy maguk krl sajt flelmeik forrsait, okait. Ha tlteszik magunkat tlzott aggodalmaskodsukon, akkor a gyerek is jobban rzi magt sajt brben. Ezt sz szerint vehetjk, ugyanis a kisgyermekek flelemei gyakran alkati eredetek. Ez azt jelenti, hogy ahogyan meglik magukat sajt brkben, az az rzkszervek rzkenysgtl fgg. Ezrt a kezelsben a testhez kttt rzkels (tapints, fjdalom, mozgs, helyzetrzkels, letrzs, egyenslyrzk stb.) harmonizlsa, fejlesztse jtkony hats. Hogy nz ki ez a gyakorlatban?

Nhny tipp: a nap ritmusos lefolys legyen, figyeljnk az rzkszervi benyomsok jellegre s mennyisgre, hagyjunk idt a gyermeknek, hogy sajt ritmusban tegye a dolgokat, ne aggdjunk jobban (pl. attl, hogy leesik a frl), mint ; legyen nhny benssges percnk egymsra mindennap, masszrozgassuk a gyermeket (fleg este a lefekvskor) nyugtat illolajokkal (pl. mlyvval, levendulval, citromfvel, rzsaszirommal)!

A kisiskolsok mr sokkal jobban ki tudjk fejezni, hogy mi nyomasztja ket. Ha mg nem kpes r, hogy maga tllpjen flelmein, akkor a szeretetteljes szli figyelem (pldul egy kis kirnduls kettesben a papval) csodkat tehet. Sokszor alig vehet szre, hogy menniyre szomjazik a gyerekek egy felntt beszlgettrsra. Ebben a korban mr a mvszeti jelleg, lelki kifejezst elsegt terpik (fests, zene, gyermekpszichodrma s a jtkterpia) is jl alkalmazhatk. A relaxcis technikk, a kineziolgia is elkezdhet mr ebben a korban.

A serdl- s kamaszkoraknl a felnttekhez val ellenll, sokszor feszlt, tagad viszony nehzz teheti a dolgunkat. A tilalmak (tv, PC, drogok) ilyenkor nem segtenek. Egyik lehetsgnk a tudatos feldolgozsban rejlik. A cl, hogy a fiatal a nyomaszt helyzet felismerse utn alkot fantzijt mozgsba hozva maga vegye kzbe a dolgokat. Kzs zenls, sznjtszs, tnc a bartokkal jelentik szmukra a kiutat a fogyaszti trsadalom csapdibl. A csend, a nyugalom is ismt a megismers forrsv vlhat. Tmogassuk ket pl. abban, hogy visszatallhassanak a termszethez, vagy ms emberekrt tehessenek valamit!

Mit tehetnk mg?

A gygyszeres kezelsnl a homeoptia kivl egyni lehetsgeket nyjt. A szakember az alkati szerek mellett (Silicea, Calcium carb., Belladonna, Aconit, Ars. album...) a meghatrozhat forrs flelmekre (vizsgzs, magny, sttsg, iskola, magastl val flelm.) is tallhat megoldst.

forrs.

 
Men
 
 
G-Portl Histria

Az oldal a G-portl Histria  GyerekPortl c. versenyre jtt ltre. A G-portl Histria hres rdekes,izgalmas versenyirl, amik nem csak szrakoztatak,hanem tanulsgosak is. A portl szerkesztsek lltal egy adott tmt kell jobban megismernnk ami valban igen hasznos. Ha rdekel a Histria oldala katt a kpre.

 
Llekszmll
Induls: 2010-08-03
 
Login
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!